Évente mintegy kétmilliárd liter ásványvizet palackoznak Romániában, ennek több mint a fele Székelyföldről származik.

Varga Mihály: Meg kell őrizni a gazdasági és pénzpiaci stabilitást
Javultak a hazai gazdasági mutatók az utóbbi időben.
Évente mintegy kétmilliárd liter ásványvizet palackoznak Romániában, ennek több mint a fele Székelyföldről származik.
Ugyanakkor a hatszáznál is több nyilvántartott ásvány- és gyógyvízforrás közül csak 56-nak van megfelelő minősítése és palackozási engedélye, közülük húsz Székelyföldön bugyog a felszínre. A szénsavas ásványvizek 65 százalékát székelyföldi források adják, ennek megfelelően a két piacvezető ásványvíz-forgalmazó – mindkettő termékei kaphatók Magyarországon is – egységei is ott termelnek. A Borszék román érdekeltségű cég birtokában van, míg a csíkszentkirályi telephelyű Hargita Gyöngye magyar üzletember tulajdona.
Az iparágból származó nyereségnek viszont csak a töredéke marad helyben, túlnyomó része az állami költségvetést, illetve a palackozó-értékesítő cégeket gazdagítja. Az Ivóvíz-palackozók Egyesülete szerint azonban a kormány egyfajta államosításra készül, a tervezett előírások ugyanis a források körüli telkeket is állami tulajdonba vonnák, miközben a felszínre kerülő víz is az államé.
Az új előírás nyomán az állam válna a fúrás körüli terület tulajdonosává, az igazi tulajdonosnak, a kitermelő vállalkozásnak saját területén utat kell biztosítania az állam képviselőjének.
A magántulajdon elvének figyelmén kívül hagyásán túl az új jogszabály a palackozott ivó- és forrásvíz drágulásával is fenyeget, kitermelőinek ugyanis a természetes ásványvizet palackozókhoz hasonlóan köbméterenként négy euró bányajáradékot kell fizetniük. Az ágazati munkáltatók szerint ugyanakkor a megemelkedett költségek miatt a bányajáradéktól függetlenül is elkerülhetetlennek tűnik az áremelés. Az ipari felhasználók esetében 60 százalékkal emelkedett a villanyáram ára, és a csomagolóanyag kötelező újrahasznosítása is jelentős drágító tényező.
A forrás- és egyéb ivóvizek után eddig nem kellett illetéket fizetni, kitermelésük átlag 57 lejbe (1 lej 74 forint) került egymillió literenként. A természetes ásványvíz bányailletéke 1998 óta négy euró/köbméter, ha a palackozó közvetlenül a Nemzeti Ásványi Erőforrások Ügynökségétől szerezte be a kitermelési engedélyt, illetve megközelíti a nyolc euró/köbmétert, ha az Ásványvizek Országos Társaságától (SNAM), vagyis közvetve kapta.
A kitermelési licenceket amúgy az előbbi bocsátja ki, de a haszonélvezők között szerepel az utóbbi, beépített állami intézetnek számító SNAM is.
Ugyanakkor az állam saját palackozójaként is értelmezhető társaság adja bérbe a magánvállalkozásoknak a források egy részét.
Az „átjátszóállomás” felszámolására több kísérlet is történt, a törvénytervezetek azonban ez idáig fennakadtak a különböző lobbik hálóján. A jelenlegi állapot fenntartása mellett kardoskodók azzal érvelnek, hogy a társaság megszűnésével csökkenne a magáncégek fölötti kontroll, ami monopolhelyzet kialakulásával veszélyeztetne. Ez a társaság szokta végigvinni a három-négy éves feltárási folyamatokat is, vállalva annak kockázatát, a kis cégek ugyanis képtelenek lennének viselni a feltárás rizikóit.
A legégetőbb kérdés viszont az, hogy hová megy a bányaadó, illetve a feltárással kapcsolatos egyéb illetékek. Az önkormányzatok érdeke az, hogy az ilyen módon képződő jövedelemnek legalább a fele maradjon helyben. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség ezt a célt követő jogszabály-módosító előterjesztései elsősorban azt tisztáznák, hogy mi számít stratégiailag fontos altalajkincsnek és mi helyi érdekeltségűnek.
Álláspontjuk szerint a homoknak, kavicsnak, ásványvíznek vagy éppen a termálvíznek helyi köztulajdonba kellene kerülnie, és a kitermelés után befizetett illeték ötven százaléka maradhatna a helyi önkormányzatoknál, amit településfejlesztésre, illetve az iparág támogatására lehetne fordítani.
Javultak a hazai gazdasági mutatók az utóbbi időben.
Veszélyes lehet így elfogyasztani.
A gyorstesztek ára jellemzően 2500–5000 forint között mozog.
Itt vannak a részletek.
Így teszik tönkre az egészséged az álmatlan éjszakák – 5 tuti módszer a pihentető alvásért
A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen
Most érkezett: brutális vonatbaleset történt, a tűzoltók már a helyszínen
Óriási balhé a Fradinál: az edző a kispadra lökte az üvöltöző játékosát + videó
Szegedi Erika: ennek a három csillagjegynek a szülötteire most a szerelem vár
Csúfosan lebukott az Európai Unió: ezt a magyarellenességet nehéz lesz megmagyarázni
Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?
Kovács István vezeti a Bajnokok Ligája döntőjét – hivatalos
Máté Gábornak vastag a bőr a képén, még neki áll feljebb
Szoboszlai kihúzta a gyufát a Liverpool-szurkolóknál: „Ehhez még nincs joga”
Szoboszlai és Luis Díaz között mi volt ez a jelenet? A kamerák rögzítették + videó
Zelenszkij fordítva vette fel a nadrágját?
Javultak a hazai gazdasági mutatók az utóbbi időben.
Veszélyes lehet így elfogyasztani.
A gyorstesztek ára jellemzően 2500–5000 forint között mozog.
Itt vannak a részletek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.