– Számos ország foglalkozik az 5G távközlési technológiával, szeretnék mielőbb kereskedelmi forgalomba vezetni a szolgáltatást. Két héttel ezelőtt például San Marinóban találkoztam az állam vezetőivel, akik arról beszéltek, hogy ez lesz az első ország, amelyben elérhető az 5G. Kérdés, hogy a hangzatos bejelentésekből mi válik valóra – mondta el a Magyar Nemzetnek Hou-lin Csao, az ENSZ Nemzetközi Távközlési Egyesületének (ITU) főtitkára a legújabb távközlési szabvány bevezetését övező versenyről.
Hozzátette, Magyarországon adottak azok az egyedi tulajdonságok – jogszabályok, földrajzi elhelyezkedés –, amelyek miatt az itt elért eredményeket megragadhatják, követhetik más országok. Ráadásul itt nemcsak az állampolgárokat mint fogyasztókat ösztönzik az új technológia használatára, hanem az ipari szereplőket, a kkv-kat is.
A Huawei távközlési vállalatot érintő biztonságpolitikai vádakról Hou-lin Csao azt mondta, biztos abban, hogy a nemzetközi cégnek van jövője Európában.
– Az unió szabad versenyt szeretne látni az 5G technológiára alkalmas berendezések beszerzésekor. Ezért ha kizárna egy szereplőt a versenyből, az nagyban megváltoztatná a piacot, és ebben az ITU és európai partnerei egyetértenek. Sok európai szolgáltató hosszú évek óta használja a Huawei technológiáját, és látni kell azt is, hogy a céggel szemben felmerült biztonsági kétségek nem egyetlen országot érintenek, hanem minden államot egyaránt. Ugyanakkor ezek a vádak nem igazolódtak be sem a tengerentúlon, sem más kontinensen – hangsúlyozta a főtitkár.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Hou-lin Csaóval annak apropóján beszéltünk, hogy ismét Budapest ad otthont az ITU Telecom World 2019 távközlési világkonferenciának. A szeptember 9. és 12. között megtartandó rendezvény megszervezéséről szóló megállapodást tegnap írta alá Sztáray Péter biztonságpolitikai államtitkár az ITU főtitkárával. A konferenciának már 2015-ben is házigazdája volt a magyar főváros, és ahogyan arról lapunk nemrégiben beszámolt, az ismételt megbízásról tavaly év végén döntöttek.