Egyelőre nem sikerül talpra állnia az olasz gazdaságnak: a koalíciós kormányzat lényegében lenullázta idei növekedési várakozásait, és a költségvetési hiányt is magasabbra engedné annál, mint amennyiről megállapodott az Európai Unióval. A korábbi egyszázalékos növekedési terv amúgy sem mondható ambiciózusnak, ezt azonban a legutóbbi felülvizsgálattal a héten 0,1 százalékra mérsékelték, miközben a komoly tárgyalások eredményként kiharcolt kétszázalékos költségvetési hiánycélt most 2,4 százalékra emelné Giuseppe Conte koalíciós kormánya.
Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a Liga párt vezetője úgy nyilatkozott: a romló előrejelzések ellenére nincs tervben a költségvetési kiigazítás. Egyúttal megerősítette, hogy kitart pártja adómódosítási tervei mellett, és elvetette az általános forgalmi adó megemelését mint bevételnövelő eszközt. Koalíciós társa, az Öt Csillag is kitart saját, ugyancsak költséges tervei mellett, amelyek miatt a helyi beszámolók szerint mindkét párt többször összeütközésbe került mostanában a gazdasági tárcával, illetve egymással.
A 2,4 százalékos hiánycél egyúttal azt is jelenti, hogy az olasz kormány felrúgja azt a megállapodást, amelyet több körben, komoly viták eredményeként alkudott ki tavaly az Európai Bizottsággal. Az eredetileg is 2,4 százalékosra tervezett hézag többszöröse volt annak, mint amit Conte kormányának elődje bejelentett az unió felé, a megemelt cél akkoriban felvetette annak a lehetőségét, hogy túlzottdeficit-eljárást indítsanak Róma ellen. A 2,04 százalékra módosított cél volt a vitának a kompromisszumos végkifejlete, azonban látszólag ez is a múlté.

Fotó: Reuters
Olaszországnak minden jel szerint szüksége is van a többletráfordításra, a gyakran populizmussal vádolt koalíciós felek népszerűnek szánt intézkedéseinek kifizetésén túl is. Például visszatérő aggodalom, hogy rossz állapotban van az ország infrastruktúrája, és ezt a megfontolást látják a legtöbben a mögött is, hogy a kormány a fejlett gazdaságokat tömörítő G7-ek közül – több nyugati kormány heves ellenkezése dacára – csatlakozott Kína nemzetközi beruházási programjához. Eközben továbbra sincs megoldás a széttagolt olasz bankrendszer gyengélkedésére, és arra sincs kilátás, hogy az össztermék 130 százalékát meghaladó államadósság érdemben csökkenjen. Még úgy sem, hogy az év elején némileg biztató adatokat szolgáltattak az olasz gyártóvállalatok.