A Parkinson-kór pontos okát nem ismerjük, de az agynak a mozgás és az izomtónus szabályozásáért felelős területének károsodása, a dopamin nevű ingerületátvivő anyag szintjének csökkenése és rendellenes sejtek megjelenése áll a hátterében. A megbetegedés Európában mintegy másfél millió embert érint, és az életkor várható növekedésével az esetszám 2030-ra a mostaninak a duplájára nőhet. Ezért nagyon fontos minden olyan eredmény, ami a betegek életminőségét javítja. A kanadai tudóscsoport által kifejlesztett, gerincbe épített implantátum a gerincvelő és az agy közötti jeleket erősíti fel.
Amikor sétálunk, agyunk utasításokat küld végtagjainknak. Ezután a gerincvelő visszajuttat egy üzenetet az agynak, hogy a cselekvés megtörtént. Ezután indul az újabb üzenet a végtagoknak. Úgy tűnik, hogy a Parkinson-kór megzavarja a gerincvelőből az agyba küldött jelet. A visszajelzéseket redukálja, megszakítja a kört és a páciens mozgása „lefagy”.
„Azt gondoltuk, az okozza a mozgásproblémát, hogy a Parkinson-kórban szenvedőknél a jelek nem jutnak el az agyból a lábhoz. De úgy tűnik, az agyba visszatérő jelek romlottak le” – magyarázta Mandar Jog, a kanadai Ontario tartományban található Western University professzora a BBC Newsnak.
Az agy működésének elemzése ugyanis kimutatta, hogy az elektromos kezelés előtt a mozgás ellenőrzéséért felelős agyterület nem működött megfelelően. Néhány hónapos kezelés után azonban ezen területek működése helyreállt. A kanadai kutató a BBC Newsnak azt is elmondta, hogy az új kezelés előnyei a legvadabb álmait is felülmúlták. Betegeik többsége már 15 éve szenved a kórban, és az egyre bizonytalanabb mozgásuk miatt több éve nem sétáltak. Jelentős változás az életükben, hogy az implantátumnak köszönhetően elmehetnek bevásárolni vagy üdülhetnek, hiszen korábban az elesés kockázata miatt ezt nem tehették meg. Jogot az lepte meg, hogy a kezelés hosszú távon maradandó hatású volt: akkor is magabiztosan közlekedtek a betegek, amikor az implantátumot kikapcsolták. A professzor szerint az elektromos stimulálás felébresztette a visszacsatolási mechanizmust a lábaktól az agyba, amelyet a betegség lerombolt.