20 százalékkal csökkentek az EU-ban az közvetlen külföldi beruházások

Tavaly jelentősen, 27 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi beruházások (FDI) a világon, miután a megelőző évben 16 százalék volt a visszaesés – áll az OECD jelentésében, amely szerint a tavaly Magyarországra érkezett FDI csaknem megduplázódott.

Forrás: MTI2019. 05. 05. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapjára felkerült jelentés szerint tavaly globálisan 1097 milliárd dollárt tett ki a közvetlen külföldi beruházás értéke, ami a globális GDP 1,3 százaléka volt, 1999 óta a legkevesebb.

A jelentés összeállítói az FDI tavalyi csökkenéséért elsősorban az amerikai adóreformokat okolták, aminek a következtében az amerikai cégek külföldi érdekeltségeiknél keletkezett nyereségükből egy jelentős részt repatriáltak, azaz visszautaltak az Egyesült Államokba, ahol kedvezőbbé vált az adózás feltétele.

A 36 OECD-országba irányult FDI tavaly 23 százalékkal, 625 milliárd dollárra zuhant, legnagyobb mértékben Írország és Svájc volt érintett. Eközben nőtt a közvetlen külföldi beruházás Spanyolországban, Belgiumban, Ausztráliában, Hollandiában, és Kanadában.

Az Európai Unióban irányuló FDI 20 százalékkal csökkent tavaly.

Az OECD országokra lebontott táblázata szerint a Magyarországra tavaly irányult FDI 6,389 milliárd dollár volt, csaknem a duplája az egy évvel korábbi 3,260 milliárd dollárnak. A Magyarországról végrehajtott FDI értéke 1,991 milliárd dollárra emelkedett a 2017. évi 1,119 milliárd dollárról.

A legfejlettebb húsz országban (G20) végrehajtott FDI 2 százalékkal csökkent, az OECD szervezetén kívüli 20 vezető ország esetében a közvetlen külföldi beruházás ugyanakkor 8 százalékkal nőtt, elsősorban Kínának és Indiának köszönhetően.

A legtöbb FDI Japánból (143 milliárd dollár), Kínából (96 milliárd dollár) és Franciaországból (93 milliárd dollár) származott.

A legtöbb FDI az Egyesült Államokba (270 milliárd dollár), Kínába (203 milliárd dollár), Hollandiába (70 milliárd dollár), Nagy-Britanniába (64 milliárd dollár) és Brazíliába (61 milliárd dollár) irányult.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.