A KSH azt közölte, hogy márciusban 10,2 százalékkal, 367 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset az egy évvel korábbihoz képest. Az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva 11,0 százalékkal nőttek a keresetek, a bruttó átlagkereset 352 200 forint, a nettó átlagkereset 234 200 forint volt.
A tárca közleményében hangsúlyozta: folytatódott a kétszámjegyű béremelkedés, az idei első negyedévben 11 százalékkal nőttek a bruttó és nettó bérek egyaránt, a reálbérek így 7,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.
A kétgyermekesek reálkeresete csaknem 59 százalékkal, a háromgyermekeseké pedig több mint 76 százalékkal nőtt nyolc év alatt, a családok anyagi helyzete így folyamatosan javul – jelezte a PM.
A tárca kitért arra is, hogy nemzetközi összehasonlításban az euróban kifejezett magyar bruttó bérek nőttek a leggyorsabban 2010 és 2018 között a visegrádi országok közül.
A következő időszakban a minimálbérek érdemi emelésének, az adócsökkentéseknek, a magas munkaerő-keresletnek, a közszféra és a vállalkozások béremeléseinek köszönhetően tovább emelkedhetnek a bérek Magyarországon – emelte ki a PM.
A kormányzati intézkedések is segítették a beruházások kiugró növekedését
A kormány gazdaságpolitikájának és meghozott intézkedéseinek eredményeként idén folytatódott a beruházások dinamikus bővülése. Ebben kiemelt szerepet játszott az uniós források hatékony felhasználása, az otthonteremtési program, valamint az unió legalacsonyabb társasági adókulcsa – így kommentálta a Pénzügyminisztérium (PM) a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön kiadott jelentését.
A KSH adatai szerint az első negyedévben 26,4 százalékkal nőttek a beruházások a tavalyi 17,0 százalékos emelkedés után. A beruházások erős élénkülését elsősorban a vállalkozások fejlesztései eredményezték, a feldolgozóipar kapacitásnövelést célzó beruházásai 32,6 százalékkal nőttek.
A fejlesztések lendületét mutatja, hogy 2018. negyedik negyedévéhez képest 6,8 százalékos volt a növekedés. A kormány tartósan magas ütemű gazdasági növekedésre vonatkozó várakozásait alátámasztja, hogy szinte valamennyi nemzetgazdasági ágazatban emelkedtek a beruházások. Az egyes szektorok közül a lakásépítésekhez és az infrastrukturális fejlesztésekhez köthető építési beruházások 32,4 százalékkal növekedtek, hasonló mértékű bővülés jellemezte a feldolgozóipart, emellett 20 százalék felett emelkedtek a gépberuházások is.