A korai érésű cseresznyének és a szabadföldi szamócának ártott legtöbbet az elmúlt időszak csapadékos időjárása. Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a Magyar Nemzet megkeresésére elmondta: a cseresznye- és meggyféléknél az éréskor, jellemzően a színváltásnál jelent súlyos problémát a nagy mennyiségű csapadék.
Jelenleg a korai cseresznyefélék érnek, a gyümölcs repedezetté válik. A korai meggyfélék csak a következő időszakban érnek, ha szárazabbra, kevésbé csapadékosra fordulna a jövő héttől az időjárás, az megmentené a termést. Szintén nagy kár érheti a szabadföldi szamóca termesztőit. Ledó Ferenc emlékeztetett: a 700-800 hektáros termőterület nagyjából fele-fele arányban fóliás és szabadföldi, utóbbinál a gomba jelent veszélyt. A zöldségekre eltérő hatással van az időjárás: míg a zöldborsó és a káposztafélék szeretik a hűvösebb időjárást, addig a dinnye és a paprikapalánták fejlődését lassítja.

A szakember szerint mind a gyümölcsösökben, mind a zöldségkertészetekben ugyanaz a probléma: a minden napra kijutó eső a védekezést nehezíti. A termelők nem tudnak permetezni, és a gyomirtást is hátráltatja az eső. A növényvédelmi munkák égetően fontosak lennének, mivel fokozódik a csonthéjasok moníliás megbetegedésének a veszélye, sorra jelennek meg a frissen elhalt vesszők és hajtások a meggyen, cseresznyén, őszibarackon és kajszin. Ha tartósan fennáll a párás, nedves időjárási periódus, megbetegedhetnek a terméskezdemények is. Nemcsak a növényt támadó megbetegedések, gombás fertőzések, de a rovarok, élősködők elszaporodásának is kedvező a magas páratartalom.
– Rövid ideig örülhettek csak a gazdálkodók a május elején érkezett csapadéknak, az aszály ugyan megszűnt, ám a minden napra kijutó eső és a szélsőséges, záporos-zivataros időjárás már nagy gondot okoz a szántókon – hangsúlyozta Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének korábbi elnöke ugyanakkor kiemelte: a szárazság súlyosabb problémát okozott, ám a növényápolás a gabonaféléknél is nehézkes. A földeken a lokálisan jellemző, szélsőséges mennyiségű eső, valamint a jégverés pusztított, ám a károk mértékéről még nincsenek részletes információk. A szövetség a következő hetekben végzi el az idei termésbecslését az agrárkamara falugazdászi hálózatán keresztül, a részletes elemzést ezt követően teszik közzé. A várakozások szerint ugyanakkor az őszi gabona betakarított mennyisége jelentősen elmarad a tavalyitól.