Engedhet Románia gázügyben

Donald Trump amerikai elnök és Klaus Johannis román államfő keddi washingtoni találkozóján ugyan szóba került a kérdés, de mindkét vezető kerülte a részletes beszámolót.

U.S. President Donald Trump meets with Romania's President Klaus Iohannis in the Oval office of the White House In Washington
A két elnök Washingtonban kerülte az ásványkincs kitermelésével kapcsolatos részletes beszámolót Fotó: Kevin Lamarque Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Román elemzők arra számítanak, hogy Románia engedni fog az Egyesült Államok nyomásának a fekete-tengeri földgáz kitermelésének ügyében. Donald Trump amerikai elnök és Klaus Johannis román államfő keddi washingtoni találkozóján ugyan szóba került a kérdés, de mindkét vezető kerülte a részletes beszámolót.

Johannis újságírók érdeklődésére röviden megerősítette: a megbeszélésen terítéken volt a gázkitermelés, amelyben az osztrák OMV és az ExxonMobil amerikai vállalatok alkotta konzorcium érdekelt. „Egyetértettünk abban, hogy fontos a fekete-tengeri földgáz kitermelése, s ehhez Romániának olyan feltételeket és kiszámíthatóságot kell biztosítania a beruházóknak, hogy megérje nekik befektetni” – fogalmazott a román elnök. Ez a kijelentés több elemző szerint is egyértelmű utalás a bukaresti engedményekre. Az államfővel szemben álló román kormány ugyanakkor egyelőre hallgat. Viorica Dancila miniszterelnök még májusban azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy a kabinet folytatja a tárgyalásokat az ExxonMobillal.

A két elnök Washingtonban kerülte az ásványkincs kitermelésével kapcsolatos részletes beszámolót
Fotó: Reuters

Romániában az amerikai ExxonMobil és az osztrák OMV alkotta ­konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42–84 mil­liárd köbméter gázmennyiséget, de a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Július közepén a román média olyan információkat közölt, hogy az ExxonMobil ki akar vonulni, illetve egy harmadik partnert akar bevonni a beruházásba. Érveik szerint a jelenlegi romániai törvényi feltételek nem tesznek lehetővé egy több milliárd eurós beruházásról szóló döntést. A bukaresti parlament 2018 végén fogadta el az offshore törvénycsomagot, amely egyebek mellett arra kötelezte a termelőket, hogy a Fekete-tengerből kinyert gáz legalább felét belföldön adják el, és felemelte a gázkitermelés adóját is.

George Maior washingtoni román nagykövet az Adevarul című bukaresti napilapnak adott interjújában azt mondta, diplomáciai szinten párbeszédet folytatnak az ExxonMobillal. Mint fogalmazott, Románia azon kevés országok közé tartozik, amelyeknek van úgynevezett offshore törvénycsomagja. „Az adózási szint meghatározása az érintett állam érdekeivel függ össze, így egyértelműen az a cél, hogy a természeti erőforrásokból az ország állampolgárainak legyen minél több hasznuk. Továbbá ott vannak a vállalatok is, amelyeknek saját gazdasági érdekeik vannak. Nyilván valamilyen formában meg kell találni a közös nevezőt” – hangsúlyozta a külképviselet vezetője.

Orbán Viktor miniszterelnök májusban a romániai fekete-tengeri gázkészlet kitermelésének elindítását sürgette Donald Trumpnál annak érdekében, hogy alternatívát biztosítson az orosz gázzal szemben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter akkor ­a Reuters hírügynökségnek azt mondta, ha az ExxonMobil szeptemberig nem dönti el, befektet-e a román földgázmező projektbe, akkor Magyarország ismét kénytelen lesz Oroszországgal tárgyalásokat kezdeni egy újabb hosszú lejáratú földgázszállítási megállapodásról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.