Szinte csordultig teltek a magyarországi gáztárolók: a legfrissebben regisztrált készletszint 6,139 milliárd köbméter, amely közel 97 százalékos töltöttséget jelent a 6,33 milliárd köbméteres kapacitás mellett. Utoljára a 2000-es évek elején volt példa 85 százalék körüli szintre – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal az elmúlt 15 év adatai alapján –, azonban a teljes feltöltöttség közeli állapot még nem fordult elő.
A jelenség egyik oka, hogy már megérkezett a téli felhasználásra szánt földgázmennyiség egy része. Még nyáron állapodott meg a magyar fél az orosz beszállító Gazprommal arról, hogy kétmilliárd köbmétert szeptember végéig betárolnak.
A szállítmány mostanra megérkezett az utolsó molekuláig, azt teljeskörűen átvette a Magyar Földgázkereskedő Zrt. – közölték lapunk érdeklődésére. Ahogyan arról korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszámolt, Magyarország a közüzemi célokra négymilliárd köbméter földgázt vásárol évente Oroszországtól (a kereskedőcégek ennél jóval többet), ennek fele pedig Ukrajnán keresztül érkezik. Ám mivel egyelőre bizonytalan az északkeleti útvonal, a kétmilliárd köbmétert jobbnak látták korábban leszállíttatni. A másik kétmilliárd, szokás szerint, 2020-ban is Ausztrián keresztül érkezik. Az ország téli földgázellátását rendszerint a tárolói készletek, a folyamatos földgázimport és a hazai kitermelés együttesen biztosítja.
A rendelkezésre álló tárolókapacitások feltöltésének elősegítése az egyik módja annak, hogy az energiahivatal is közreműködjön az ellátás fenntartásában egy esetleges krízishelyzet beálltakor. Közölték: a tároló- és szállítórendszeren rendelkezésre álló technikai kapacitások maximális kihasználása esetén elvben biztosított a következő téli felhasználás. Azonban az ukrán ellátási útvonal kiesésének hatása több tényezőtől függ, így a krízis időtartamától, a felhasználás mértékétől és ütemétől, a készletgazdálkodásától, valamint a más határponton beérkező források elérhetőségétől.