A piaci hitelek növelték a lakáscélú állományt

Magyar Nemzet
2019. 10. 16. 7:48
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakáshitel-állomány 3488 milliárd forint volt június végén, 164 milliárd forinttal, 4,9 százalékkal nőtt az első fél évben. A lakáshiteleknek a bruttó hazai termékhez (GDP-hez) viszonyított aránya a múlt év végi 7,8 százalékról 8,2 százalékra nőtt.

A hitelállomány bővülése teljes egészében a piaci hiteleknek tulajdonítható – állapította meg legfrissebb elemzésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A háztartási szektor részére nyújtott hiteleken belül a lakáshitelek 58 százalékot tettek ki.

Az államilag támogatott hitelek állománya az előző év azonos időszakához képest 7,6 százalékkal csökkent, a támogatás nélküli hiteleké viszont 16 százalékkal nőtt. A teljes hitelállományon belül az állami támogatás nélküli hitelek aránya egy év alatt 80 százalékról 84 százalékra emelkedett – áll a távirati iroda összefoglalójában.

Az első fél évben 58 ezer lakáshitelt folyósítottak, összesen 426 mil­liárd forint értékben. A folyósított hitelek száma 11, összege 9,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – közölte a KSH. A lakáshitelezésben továbbra is a használt lakások vásárlására fordított hitelek domináltak, a folyósított hitelek több mint fele ezt a célt szolgálta.

A használtlakás-vásárláshoz folyósított hitelek összege 6,6 százalékkal, 295 milliárd forintra nőtt egy év alatt. Az építési hitelek száma kétötödével, összegük egyötödével nőtt a 2018 első fél évéhez mérten. Az újlakás-vásárláshoz nyújtott hitelek száma 13 százalékkal emelkedett, összegük viszont 3,5 százalékkal csökkent.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.