Az elmúlt években folyamatosan bővült a gyermeket nevelő szülőknek járó adó- és járulékkedvezmények köre, összege, a következő újítás 2020. január elsején lép életbe. Ennek értelmében a jövő esztendőtől a négy vagy több gyermekes édesanyáknak nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetniük – erről beszélt lapunknak Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyi államtitkára. Az új lehetőség legfontosabb részleteit összefoglalva Izer Norbert egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy januártól párhuzamosan igénybe vehető a családi kedvezmény és a négygyermekes anyáknak járó szja-mentesség.
A kettő tehát nem zárja ki egymást.
– Az új kedvezményt – éppen úgy, mint a családi kedvezményt – már az adóelőlegből igénybe lehet venni – hívta fel a figyelmet az államtitkár, emellett lényegesnek nevezte azt is, hogy az élethosszig szóló mentesség azokra az édesanyákra is vonatkozik, akiknek már felnőtt gyermekeik vannak.
A szaktárcánál azzal számolnak, hogy – hasonlóan a korábbi évekhez – jövőre is nagyjából 1,1 millió legálisan dolgozó szülő veheti igénybe a gyermekek után járó havi családi kedvezményeket, valamint az új lehetőséget, a négygyermekesek szja-mentességét. – A kedvezményezettek létszámában nincs érdemi változás, 2011, vagyis a gyermeknevelést támogató adószabályok bevezetése óta egymillió körüli az érintettek tábora. A családoknál maradó összegnél ugyanakkor komoly változás tapasztalható, az összeg mára igencsak megugrott – mondta az államtitkár.

Fotó: Teknős Miklós
A családi adókedvezmények szabályrendszerét a 2010-es kormányváltás után fogadta el a törvényhozás, a rendelkezések rögtön a következő esztendőben nagyjából 180 milliárd forintot hagytak a családoknál. A következő két évben is hasonló összegű együttes kedvezménnyel számolhattak a címzettek, új helyzetet 2014 hozott. Akkor lépett életbe az a módosítás, amely lehetővé tette, hogy a szülők a személyi jövedelemadójuk mellett a járulékaikat is csökkenthessék.
Ennek nyomán abban az esztendőben már 230 milliárd forint körüli összeget fordított az állam a gyermekek után járó családi kedvezményre. Azóta a tétel – például a kétgyermekesek kedvezményének megduplázása miatt – évről évre emelkedett: az együttes összeg 2017-ben megközelítette a 290 milliárdot, 2018-ban túllépte a 310 milliárdot, idén pedig 355 milliárd forintra nőhet.