Nagy változásokat hoz az új évtized

A digitalizáció, a praktikusság és a biztonság irányába mutató változások várhatók jövőre mind a lakossági, mind a vállalkozói pénzügyek intézésében.

Magyar Nemzet
2019. 12. 29. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az új esztendő első hónapja újdonságot hoz: januárban minden ügyfél díjkimutatást kap a bankjától, amelyben felsorolják, hogy 2019. augusztus 1. és december 31. között milyen költségeket számoltak fel neki a számlavezetésért, a bankkártyáért vagy a netbankért és a mobilbankért – foglalja össze az Erste Bank az újításokat. – Azt, hogy milyen díjakat kell kimutatniuk a bankoknak az új elszámolásban, egy 2014-es uniós direktíva tartalmazza, amelyet 2018 augusztusában ültettek át a magyar jogba. Ezért indul 2019 augusztusával az elszámolás, a díjkimutatás 2021-ben viszont már a teljes éves kiadásokat tartalmazza majd. Az úgynevezett fizetési számla irányelv (PAD) szerinti egységesített költségkimutatások révén az európai bankok díjai összehasonlíthatóvá válnak egymással.

Márciustól indul az azonnali fizetési rendszer, a készpénz digitális alternatívája. Ennek révén a banki átutalások a nap 24 órájában öt másodpercen belül megjelennek majd a kedvezményezett számláján, amit nemcsak a tizenhat vagy huszonnégy jegyből álló számsor, de az e-mail-cím vagy egy egyszerű telefonszám is azonosíthat. Az Erste közleménye szerint legkésőbb az év végétől az online kártyás vásárlásoknál is kötelező lesz a kétszintű ügyfél-azonosítás. A PSD2 szabályozásnak köszönhetően pedig új, a mindennapi pénzügyek intézését megkönnyítő szolgáltatásokat vezetnek be a pénzügyi intézmények. Jelenleg a rendszer tesztelése zajlik, bevezetése a 6500 milliárd forintra rúgó hazai készpénzállomány csökkentéséhez is hozzájárulhat.

A jövő év végéig minden hazai bank kártyája esetén jelentősen megnövekszik a biztonság az online vásárláskor: legkésőbb 2020. december 31-ig kell bevezetni az internetes kártyás fizetéseknél is a kétszintű azonosítást. Ez a biztonsági megerősítés csak Európában kötelező, a nem uniós webáruházakban vásárolva a bankok feladata lesz az ügyfél megfelelő azonosítása. Az Erste Bank már 2020 januárjában elindítja a kétszintű azonosítást.

A nyílt bankolás kényelmesebb ügyintézést, egyetlen helyről áttekinthető pénzügyeket, átlátható kimutatásokat és különleges pénzügyi ajánlatokat hozhat a következő évben. A PSD2 szabályozás ugyan már 2019 szeptemberében hatályba lépett, megteremtve az úgynevezett nyílt bankolás lehetőségét, az új, kényelmi szolgáltatásokra azonban még várni kell – figyelmeztet az Erste Bank.

Jövőre már minden ügyfél számolhat azzal, hogy mind több bank kínál majd olyan szolgáltatást, amelynek segítségével a máshol vezetett számláikra is ránézhetnek a netbankból vagy a mobilbankból: megismerhetik a számlaegyenleget, de arra is lesz lehetőségük, hogy megbízásokat fogadjanak és kezeljenek. Az ügyfél döntése, hogy kivel oszt meg adatot, őt megkeresni pedig csak olyan szolgáltatók jogosultak, amelyek rendelkeznek a Magyar Nemzeti Bank engedélyével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.