A szállodaipar lehet az első kilábaló

Noha a szállodaipart ütötte ki elsőként a koronavírus-járvány, az üzleti kapcsolatok feléledésével a felépülése is az elsők között kezdődhet meg – írja szerdai számában a Világgazdaság.

Forrás: MTI2020. 03. 25. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági lapnak Hegedűs Attila, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a járvány lassulását követően a hivatalos utazások és a gazdasági kapcsolatok újraindulásával a szállodaipar az elsők között kaphat esélyt a feltámadásra.

Úgy vélte, az összeurópai bezárkózás, a hosszabb külföldi utazásokkal kapcsolatos bizalmatlanság még hónapokig eltarthat, azonban arra van esély, hogy a belföldi turizmus nyár végén már éledezni kezd. Ennek motorja az ország népességének körülbelül negyedét adó főváros és az agglomeráció lakossága lehet, amely eddig is a vidéki turizmus legnagyobb küldőpiacát alkotta.

A legnehezebb helyzetben ugyanakkor Budapest van, mert az évi közel tízmillió vendégéjszaka 60-65 százalékát adó külföldi szabadidős turisták fognak leglassabban visszatérni, az üzleti utazásokkal csak a kiesés egy része pótolható. Átalakulhat a szálláshelyek piaca is, egyes utazók szemében felértékelődhetnek a kis vendégházak, panziók – jelezte a szakértő.

A befektetési területről még nem lehet pontos prognózist adni, ugyanakkor mielőbb el kell kezdeni a felkészülést az újraindításra, mert a felépülés elhúzódó lesz – vélekedett.

Emlékeztetett: a tranzakciók leálltak, az elmúlt két hétben már csak azon megállapodásokat írták alá, amelyeknek a résztvevői lépéskényszerben voltak.

Hegedűs Attila rámutatott, hogy a szállodaépítési lázat hirtelen hűtötte le a járvány, és az új helyzet a nemrég még széles skálán mozgó és bizonyos esetekben az irodapiaccal konkuráló 5,5-7,5 százalékos hozamelvárások és a megtérülési idők átgondolására késztetheti a szereplőket. A szállodaláncok óriási veszteségeket halmoznak most fel, ezért részükről is kreativitás kell a pozícióik és a tőkeértékük megóvására – esetleg teret nyitva új befektetőknek és részvényeseknek.

Az akut munkaerőhiány viszont az újraindításnál megszűnik, bár a stabilizációig feltehetően kevesebb emberrel fogják ugyanazokat a feladatokat ellátni – mondta a BDO ügyvezetője.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.