A mostani válsághelyzet az élet minden területén megakaszthatja az ügyek intézését, s lehetnek akár olyanok is, akik bármiféle, a krízisre visszavezethető ok miatt nem tudják elkészíteni bevallásukat vagy nem tudják időben leróni a közterhet. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivőjénél arról érdeklődtünk, mi a teendőjük azoknak, akik így járnak.
Az adóhivatal engedékenyebb a válsághelyzetben
Haladéktalanul jelezni kell az adóhivatalnál, ha egy cég, egy magánszemély az egészségügyi válsághelyzet miatt nem tudta leadni adóbevallását vagy befizetni adóját. A hatóság ugyanis élhet a méltányosság eszközével, és eltekinthet a szankció kiszabásától. A korábbi adatok egyébként azt mutatják, hogy a hivatal békeidőben is sokszor engedékeny.

– A mostani viszonyok között könnyen előfordulhat, hogy az adózók önhibájukon kívül olyan helyzetbe kerülnek, amikor nem tudnak adóügyi kötelezettségüknek a meghatározott időre eleget tenni, s előreláthatóan hosszabb ideig nem is tudják pótolni mulasztásukat. Ilyen eset például, amikor akár saját maguk vagy képviselőjük, meghatalmazottjuk karanténba kényszerül, vagy kizárt a kapcsolatfelvétel a könyvelővel – kezdte válaszát Kis Péter András.
– Ha az adózó valamilyen mulasztást követ el, például késve adja le bevallását vagy csúszik az adatszolgáltatással, az adófizetéssel, akkor ennek okát a határidő lejárta után a lehető leghamarabb jeleznie kell a NAV-nak. Érdemes külön kiemelni, ha késlekedése a járványügyi vészhelyzetre vezethető vissza – közölte a szóvivő. – Ilyenkor – folytatta – az adóhivatal figyelembe veszi, hogy mi okozta az adózói késedelmet, mulasztást, és a méltányosság alapelvét alkalmazva értékeli az adott ügy részleteit. A NAV úgy is határozhat, hogy a szankció kiszabásától a körülmények miatt eltekint – fogalmazott Kis Péter András.
Hozzátette ugyanakkor: a kormányzat gazdaságvédelmi lépései az elmúlt időszakban több ágazat vállalkozásait is mentesítették a járványügyi vészhelyzet miatt az adókötelezettség alól, helyzetüket a jogszabály rendezi. A szóvivő felhívta a figyelmet arra is, hogy a hivatal honlapján, vezető helyen találhatók meg a járványhelyzettel kapcsolatos adóügyi tudnivalókról szóló összefoglalók, tájékoztatók.

Fotó: Kurucz Árpád
A korábbi adatok egyébként azt mutatják, hogy az adóhivatal akkor is gyakran engedékeny, ha a megszokott kerékvágásban zajlik az élet. A 2018-as kimutatás például arról szól, hogy abban az évben 121 ezer esetben hozott jogerős határozatot a NAV az adózók fizetési könnyítést vagy tartozáselengedést kérő beadványai alapján. Akkor tízezer megszüntetés és nagyjából húszezer elutasítás mellett a hivatal kilencvenezer alkalommal bólintott rá legalább részben az adófizetők kérelmére. Másképpen mondva: négyből három alkalommal – legalább részben – eleget tett a hatóság az ügyfél kérésének.
A határozatok nyomán a magánszemélyek és a vállalkozások 83 milliárd forint részbeni vagy későbbi befizetésre kaptak lehetőséget, miközben a NAV elengedett majdnem négymilliárd forintot. Az általános tapasztalat szerint a magánszemélyek – mondhatni, békeidőben – rendszerint a személyi jövedelemadóból fennálló elmaradásra, valamint az illetéktartozásaikra kérnek fizetési kedvezményt, míg a cégek általában az általános forgalmi adó ügyében terjesztenek elő ilyen kérelmet.
Rövidebb nyitvatartás
A járványhelyzetben a NAV igyekszik minimalizálni az ügyfeleire és munkatársaira ható kockázatokat, ezért a fővárosi és a megyei központi ügyfélszolgálatok március 18-ától heti 25 órában várják az ügyfeleket. Fontos változás, hogy az ügyféltérben egyszerre csak annyi ügyfél tartózkodhat, ahány ügyfélszolgálati ablak nyitva van. Mivel az adóügyek döntő része elektronikusan is intézhető, ezért a hivatal azt javasolja, hogy az ügyfelek válasszák az elektronikus vagy telefonos ügyintézést.
Egyszerűbb telefonálás
Az adóhivatal egyszerűsítette azon egyedi azonosítószámoknak az igénylését, amelyekre az adóügyek telefonos elintézéséhez van szükség. Az azonosító megszerzéséhez egy elektronikus űrlapot, az úgynevezett TEL adatlapot kell kitölteni. A nyomtatvány akár okostelefonról is elérhető a www.onya.nav.gov.hu címen, a belépéshez ügyfélkapus hozzáférés kell. A NAV ezután napokon belül megküldi a kérelmező ügyfélkapujára a telefonos ügyintézési azonosításhoz szükséges PIN-kódot. Ezzel a 06-80/20-21-22-es telefonszámon egyedi adóügyek is elintézhetők.
E-keresetkimutatás
Érdemes igénybe vennie a NAV online keresetkimutatását azoknak, akik mostanában vennének fel hitelt – a rendszer előnye, hogy nem szükséges a személyes megjelenés. Az e-keresetkimutatás a www.nav.gov.hu/nav/ebev_portal címen érhető el. A kimutatásban egy év, a lekérdezést megelőző második hónap utolsó napjáig terjedő 12 hónap adatai szerepelnek. A NAV az e-keresetkimutatást elektronikusan továbbítja a kérelmező magánszemély által megjelölt hitelnyújtónak. Jelenleg hét pénzügyi szereplő ügyfelei használhatják a szolgáltatást.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Nagy Márton: Tovább kell mélyíteni a magyar–japán gazdasági kapcsolatokat
Japán évtizedek óta Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere.

Erősíti az agglomerációt a csok
A kiköltözési hullám hosszú távon átformálhatja a város–vidék viszonyrendszert.

Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Az ország finanszírozási helyzete változatlan módon stabil és biztonságos.

A globális bizonytalanság ellenére is stabil maradt a magyar gazdaság
Varga Mihály határozottan fogalmazott, a jegybank folytatja a fegyelmezett monetáris politikát:
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Elképesztő kulisszatitkok derültek ki a Hunyadi-sorozatról – videó

Gulácsi bravúrok, Dárdai kapufa: Lőw Zsolt csapata nyerte az ötgólos őrületet

Napi horoszkóp 2025., április 12.: az Oroszlán ma megismerhet valakit, a Mérlegnek többen is kiönthetik a szívüket

Gulyás Gergely: Kollár Kinga nem hazaáruló, mert semmi nem utal arra, hogy Magyarország lenne a hazája + videó

Eltűntek a dolgozók, romok mindenütt: mindent hátrahagytak ebben a magyar gyárban

Végtelen történet: rekordösszegű katonai csomagot kap Ukrajna

Megdöbbentő intézkedéseket vettek át tőlünk az amerikaiak

Bundesliga: Wolfsburg–Lipcse

Böde Dániel csodálatos tekerése döntött a rangadón!

Magyar Péternek teli a gatyája

Feltámadt Shane Tusup úszója, pont Hosszú Katinka ikonikus számában

Benedek Tibor kórházi szavait sose feledi, Szoboszlait többre tartja magánál
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Nagy Márton: Tovább kell mélyíteni a magyar–japán gazdasági kapcsolatokat
Japán évtizedek óta Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere.

Erősíti az agglomerációt a csok
A kiköltözési hullám hosszú távon átformálhatja a város–vidék viszonyrendszert.

Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Az ország finanszírozási helyzete változatlan módon stabil és biztonságos.

A globális bizonytalanság ellenére is stabil maradt a magyar gazdaság
Varga Mihály határozottan fogalmazott, a jegybank folytatja a fegyelmezett monetáris politikát: