Vörösmarty Classic Xmas
Nyolcezer-ötszáz a pörkölt, majdnem kilencezer a kacsa, de a kürtős kalács „csak” négyezer a Vörösmarty téren
Van olcsó menü is 1600 forintért, de azt nem verik nagydobra.
– A sikeres konszolidációt követően, 2013-tól a magyar gazdaság ráállt egy kiegyensúlyozott növekedési pályára. Több tényezőnek köszönhetően a gazdasági növekedés többnyire még a kormányzati előrejelzésnél is gyorsabbnak bizonyult. A koronavírus-járvány következtében azonban ez a növekedési trend megtört, és jelenleg az a releváns kérdés, hogy a magyar gazdaság mikorra tud visszatérni a növekedést jelentő pályára – mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a 2021-es büdzséről szóló parlamenti vitában.
Domokos László úgy fogalmazott: A járvány szomorú tapasztalata az, hogy leginkább az egyéb betegségekben is szenvedő emberek váltak a fertőzés áldozatává. Akiknek erős az immunrendszerük, viszonylag könnyen átvészelték, ha megfertőződtek a korona vírussal. A gazdaságban is valami hasonló folyamat várható, azaz a válság kirobbanásakor is súlyos problémákkal küzdő nemzetgazdaságok szenvedik el a legtartósabb veszteségeket, míg az egészséges szerkezetű nemzetgazdaságok számára gyorsabb lehet a gyógyulás.
Az ÁSZ elnöke kiemelte: Magyarországnak egészséges gazdasága és államháztartása volt a járvány kirobbanásakor, így a gazdasági élet hamar visszatérhet a régi kerékvágásba ott, ahol az csak rajtunk múlik. Ugyanakkor maradnak olyan területek, amelyeken a járvány megelőzése érdekében a korlátozó intézkedéseket tartósan fenn kell tartani.
Az ÁSZ elnöke szerint időszerű, hogy a jövő évi költségvetést már idén nyáron tárgyalja az Országgyűlés, hiszen a vírus okozta gazdasági és társadalmi problémák kezelésének nagyon fontos eszköze a 2021-es költségvetés első félévi elfogadása. Ez azért célszerű, mert ezzel az Országgyűlés több bizonytalanságot megszüntet. Mint mondta: Fontos, hogy a költségvetési törvényjavaslat meghatározza, mekkora pénzösszeget tud az állam 2021-ben a Covid–19 káros hatásainak mérséklésére, és a gazdaság újbóli beindítására fordítani. Domokos László szerint ezt három tényező határozza meg:
A költségvetési törvényjavaslat választ ad mindhárom kérdésre.A hiányról szólva Domokos László kifejtette: Bár az Európai Unió Tanácsa átmenetileg felfüggesztette a deficitre vonatkozó korlátozást, a három százalék alatti hiánycél erős jelzés a nemzetközi közösség felé arra vonatkozólag, hogy a magyar gazdaság már 2021-ben visszatér egy fenntartható növekedési pályára. Ennek a jelzésnek fontos értéke lesz Magyarország nemzetközi versenyképessége szempontjából, különösen azért, mert kevés ország lesz képes 2021-re ilyen célt kitűzni.
Kitért arra is: 2020-ban a devizatartalékok növelése végett és a háztartások megtakarítási képességének csökkenése miatt célszerű volt devizában kibocsátott, külföldiek által megvásárolt államkötvényekkel biztonságossá tenni az államadósság finanszírozását. 2021-től azonban tovább folytatható a magyar gazdaság külföldi függőségének csökkentése.
A költségvetési törvényjavaslat világos választ ad arra kérdésre is, hogy mekkora összeget lehet más céloktól gazdaságvédelemre és a járvány káros hatásainak enyhítésére átcsoportosítani úgy, hogy a szükséges közfeladatok teljesíthetőek legyenek. – Célszerűnek tartom, hogy a 2021. évi költségvetés megtartja – sőt tovább szélesíti – a járvány miatti veszélyhelyzetben létrehozott három alapot – tette hozzá Domokos László. Fontos, hogy Gazdaságvédelmi Alapban a kormányzati beruházások, azon belül a költségvetési szervek érdekkörében megvalósuló magasépítési beruházásokon felül az önkormányzatok, illetve az államháztartáson kívüli szervezetek fejlesztéseinek támogatása is helyt kapott. Nyilvánvaló, hogy ezek a gazdaság talpra állásának a katalizátorai lehetnek, még akkor is, ha ezek az előirányzatok több év óta tartó fejlesztések folytatásának a fedezetét teremtik meg. Kedvező hatásukat nemcsak 2021-ben, hanem már 2020-ban kifejtik, hiszen azt az egyértelmű üzenetet küldik a gazdaság szereplői, a nem állami szervezetek és a költségvetési szervek részére, hogy Magyarországon nem áll le az élet, és 2021-ben számíthatnak fejlesztéseik jelentős költségvetési támogatására.
Domokos László helyes döntésnek nevezte a kormány részéről, hogy a fogyasztás növelése és a gazdaság élénkítése céljából nem a társadalmilag igazságtalan „helikopterpénz” eszközével élt, hanem a nyugdíjasoknak ad többletjövedelmet, és ezzel egy olyan réteg vásárlóerejét növeli meg, amelyiket különösen érzékenyen érintették a járvány gazdasági következményei. Hozzátette: A 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítése amellett, hogy a nyugdíjasok életszínvonalát emeli, négy éven keresztül ismétlődő lökést ad a fogyasztás növekedésének, és ezen keresztül a gazdaságot élénkíti.
Az ÁSZ a költségvetési törvénnyel kapcsolatos véleményének kialakításakor előtérbe került a tartalékok megfelelőségének értékelése. A központi tartalékok – a béremelési intézkedések fedezetét biztosító céltartalék mellett – a GDP fél százalékának megfelelő összeget irányoznak elő rendkívüli intézkedésekre, valamint gazdaságvédelmi, beruházás előkészítési és járvány elleni védekezési feladatokra. Domokos László rámutatott: Az ellenőrzés értékelése szerint e tartalékok mértéke elegendő azon kockázatok kezelésre, amelyek a költségvetési kiadások növelését teszik szükségessé.
Domokos László – a szervezet közleménye szerint – úgy összegzett: a központi költségvetés számai már 2020 nyarától támpontul szolgálhatnak a magyar társadalom minden tagja, vállalkozása és intézményei számára a saját 2021. évi terveik elkészítéséhez, ami a járvány utáni bizonytalan helyzetben egy biztos kiindulópontot jelenthet. Domokos László végül javasolta az Országgyűlésnek, hogy az ÁSZ véleményében említett kockázatokat mérlegelje, szükség esetén kezdeményezzen és szavazzon meg módosításokat, aztán fogadja el júliusig a Magyarország 2021. évi központi költségvetéséről szóló törvényt, mivel az iránytűként szolgálhat a gazdaság újraindításához.
Van olcsó menü is 1600 forintért, de azt nem verik nagydobra.
A Liberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett eleget törvényi kötelezettségének.
Az idei második negyedévben is Európa legjobbjai közé tartozott Magyarország az üvegházhatású gázok kibocsátáscsökkentésében.
Egyik szemünk sír, a másik nevet.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről
A börtönig érnek a Lakatos Márk-botrány szálai
Hosszú élet titka: 117 éven keresztül ezt az egy dolgot ette minden egyes nap Emma néni
Most kihúzhatja magát Varga Mihály: miközben Romániában összeomlott a költségvetés, a magyar államkassza tartja magát
Óriási a készültség, ameddig a szem ellát, mindenhol rendőrök a Blahánál - Képek
„Miniszterelnöknek alkalmatlan”, „agresszív”, „médiafüggő” – Vásárhelyi Mária beleszállt Magyar Péterbe (VIDEÓ)
Gólokat nem, de tömegverekedést hozott Izrael franciák elleni meccse
A karácsony sem a régi: az édesség, ami lesöpörheti szeretett bejglinket az ünnepi asztalról
Lisztes Krisztián egyedül edz, a Frankfurt vezérigazgatója nyilatkozott róla
Nagy leleplezéssel állt elő a Magyar Úszószövetség: Ez megrázza az egész világot!
Liverpool két hősét ünnepli, Szoboszlai riválisa történelmet írt a góljával
Magyar Brian élete
Van olcsó menü is 1600 forintért, de azt nem verik nagydobra.
A Liberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett eleget törvényi kötelezettségének.
Az idei második negyedévben is Európa legjobbjai közé tartozott Magyarország az üvegházhatású gázok kibocsátáscsökkentésében.
Egyik szemünk sír, a másik nevet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.