Eláraszthatja a zöldborsó a hazai konzervgyárakat

A jó idő megérkeztével ugyanis a növények érése összetorlódott.

2020. 07. 04. 11:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyot nőtt a zöldborsó ára az idén, a NAIK Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a nagybani piacon 750 forintos kilónkénti áron kínálták a terményt a kereskedők június végén, míg egy évvel korábban 325 forint körül alakultak az árak. Bár a hűvösebb májusi idő kedvezett a zöldborsónak, a júniusban lehullott nagy mennyiségű csapadék ugyanakkor hátráltatja a betakarítást. Az Agrárminisztérium termésbecslése szerint ebben az évben közel húszezer hektárról 107 ezer tonnányi termés várható. Ennek jelentős része a konzervgyárakba kerül, az idén azonban elképzelhető, hogy a korábbinál kisebb mennyiséget tudnak majd feldolgozni az üzemek. A jó idő megérkeztével ugyanis a növények érése összetorlódott, és félő, hogy egyszerre akkora mennyiségű zöldborsót kellene betakarítani és feldolgozni, amit a hazai üzemek kapacitása nem bír el. A kint maradt termény pedig hamar elöregedik, amit zöldborsóként már nem tudnak értékesíteni a termelők.

A hazai zöldborsókonzerv még mindig nagyon kelendő a külpiacokon, az év első negyedében 1,3 százalékkal többet, közel 14 ezer tonnát adtak el exportpartnereiknek a feldolgozók. A legjelentősebb felvevőpiacunknak továbbra is Oroszország számít, de Németországba, Olaszországba, a Baltikumba és Franciaországba is érkezik magyar zöldborsó. A fagyasztott terményből ugyanakkor kevesebb került a külpiacokra idén, az export gyakorlatilag a felére csökkent.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.