Ideiglenesen megtiltotta a kalandpályák hat százalékának használatát az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), az arány ugyanakkor kedvező a szaktárca szerint. Az évente hagyományos szezonindító vizsgálatok korábbi eredményeit összevetve az idei friss tapasztalatokkal, megállapították, hogy jobban odafigyelnek az üzemeltetők a kalandparkok biztonságosságára az egész országban.

Fotó: Havran Zoltán
A koronavírus okozta veszélyhelyzet miatt a szezonindítás a szokásosnál későbbre tolódott, a kalandparkok még csak részlegesen üzemelnek, a korábbi években ellenőrzöttek mintegy hatoda ki sem nyitott – idézte fel a mostani piaci helyzetet a szaktárca, amely lapunknak kiemelte: idén nyáron is fokozott figyelmet fordít a kikapcsolódni vágyó családok, fiatalok, gyermekek biztonságára.
A kormányhivatalok a csökkentett üzemmódban újraindult parkokból a tavalyi 84 kalandpark helyett ezúttal országosan csak 73 helyszínen folytathattak vizsgálatot, noha az ellenőrzött pályák száma így is nőtt a múlt esztendei 310-ről 345-re.

Fotó: MTI
A fogyasztóvédelmi hatóság, a tárca kezdeményezésére, a korlátozások enyhítését követően még a nyári vakáció előtt kezdte meg a kalandparkok ellenőrzését. A vizsgálat mindenütt a pályák – a kötélpályák és kötélcsúszdák, függőhidak, mászófalak – üzemeltetési körülményeire, a biztonságot igazoló dokumentációkra irányult – emelte ki az ITM, amely a műszaki állapotokat erre kijelölt tanúsító szervezetekkel végzi. Ezek a szervezetek tanúsítványokat állítanak ki, amiket a látogatóknak is látható módon kell az információs táblákon feltüntetni – ezt ellenőrzik a fogyasztóvédők. Természetesen belenéztek az üzemeltetési naplókba is, és a kezelő személyzet szükséges képesítési igazolásainak meglétét is ellenőrizték.

Fotó: Kurucz Árpád
– A fogyasztóvédelmi hatóságnak idén nem kellett bezárnia egyetlen kalandparkot sem. A kalandpályák 16 százaléka nem felelt meg teljeskörűen az előírásoknak, ez ugyanakkor a tavalyi harminc százalékhoz képest jelentős javulás – jelezte Keszthelyi Nikoletta, az ITM fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára. A szakemberek öt megyében (Győr-Moson-Sopron, Pest, Vas, Veszprém és Zala) összesen kilenc kalandparkban, 56 kalandpálya esetében tártak fel mulasztásokat. Ezek közül is csak három helyszínen kellett 22 kalandpálya használatát ideiglenesen megtiltani, amelyek ismét használhatók lesznek, amint az üzemeltetők pótolják a hiányosságokat – mondta a helyettes szakállamtitkár.