A növekedés egyik húzómotorját adták az építőipari beruházások

Tavaly a magyar építőipari termelés teljesítménye az ország GDP-volumennövekedését mintegy egy százalékkal növelte, az építési beruházások pedig a nemzetgazdasági beruházások 58 százalékát tették ki – hangsúlyozta az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára. Boros Anita kiemelte: az építőiparban a havi bruttó átlagkereset 13 százalékkal növekedett tavaly, a teljes munkaidőben alkalmazott dolgozók átlagkeresete 287 900 forint volt.

Magyar Nemzet
2020. 08. 07. 15:13
„Amíg viszik, emelünk” – ez volt tavaly az építőipari kereskedők jellemző hozzáállása Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építőipar bruttó hozzáadott értéke a 2018. évi jelentős növekedést követően 2019-ben további 21 százalékkal emelkedett. Az „épületek megvalósítása” ágazat termelése 19 százalékkal, az építőipari termelői árak pedig átlagosan 9,7 százalékkal emelkedtek. A tavaly kötött új szerződések összehasonlító áron számított értéke 11 százalékkal növekedett, az épületek esetében ez 22 százalékot tett ki – ismertette az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára. Boros Anita a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai alapján értékelte az építőipar tavalyi teljesítményét.

Az alkalmazásban állók száma az építőiparban 2014-től folyamatosan emelkedett, 2017 óta pedig egyre több regisztrált építőipari vállalkozás alakul. A tavalyi év végén 114 500 vállalkozást tartottak nyilván az építőiparban, 12 százalékkal többet a 2018-as évhez viszonyítva. A minimum öt főt foglalkoztató építőipari vállalkozásoknál 2019-ben a növekedés elérte a 8,1 százalékot, amely 156 700 fő alkalmazásban állót jelent. A teljes munkaidőben alkalmazott dolgozók átlagkeresete 287 900 forintra növekedett. A nemzetgazdaságban foglalkoztatottak 7,6 százaléka dolgozott az építőiparban, beleértve a ötfősnél kisebb vállalkozásokat is.

Boros Anita elmondta: Magyarországon 2019-ben a bruttó hazai termék (GDP) az uniós átlagnál jóval nagyobb mértékben, 4,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Hazánk gazdasági teljesítménybővülése az unióban jelentősen meghaladta a tagállamok 1,5 százalékos átlagát, és a második legjobb teljesítményt nyújtotta (az első helyen 5,5 százalékponttal Írország áll).

A magyar nemzetgazdaság szereplőit tavaly is kiemelkedő beruházási aktivitás jellemezte, a beruházások volumene 14 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Míg a beruházási ráta 2010 és 2019 között a visegrádi országok esetében nem változott lényegesen, addig Magyarországon az évtized elején mért 20,2 százalékról 28,6 százalékra emelkedett 2019 végére. Az építési beruházások az összes beruházás több mint a felét, 58 százalékát tették ki tavaly. Az építőiparban tevékenykedő gazdasági szervezetek beruházásai 2016 óta folyamatosan bővülnek: 2019-ben 212,9 milliárd forintot fordítottak a beruházásokra az építőiparban, amely összehasonlító áron 28 százalékkal magasabb az előző évhez képest.

Az államtitkár kiemelte, hogy a tavalyi év során az építési, valamint a gép- és berendezésberuházások is jelentősen növekedtek. Az építési beruházások 16 százalékos növekedése meghaladta a nemzetgazdasági átlagot, a gépberuházásokat pedig 11 százalékos bővülés jellemezte. A leginkább eredményes területek az épületekbe, és az egyéb építményekbe történő beruházások, az uniós forrásokból finanszírozott infrastrukturális fejlesztések, az állam által építtetett kulturális és sportlétesítmények, az üzleti szféra által megvalósított irodaházak, logisztikai csarnokok, kereskedelmi egységek, valamint a háztartások lakásépítkezései voltak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.