Sokan augusztusban terveznek akár többhetes pihenést, a fizetett szabadság eltöltésébe pedig a járvány ellenére sem szólhat bele a munkaadó – olvasható a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda és a PwC közös szakértői összefoglalójában. Ugyanakkor a szakértők kiemelték: ha a mostani járványhelyzetben a munkavállalók külföldön nyaralnak, az munkajogi szempontból fokozott veszélyhelyzetet jelenthet a munkáltató számára.
Nem a munkaadó hatásköre a szabadság eltöltése
A munkáltató adhat ugyan ajánlást munkavállalói számára arra vonatkozóan, hogy ebben az évben a szabadságukat ne külföldön, hanem belföldön töltsék el.
A munkáltató ugyanakkor még a piros besorolású országokba való utazást sem tilthatja meg az alkalmazottaknak. Ilyen döntés miatt nem mondhat fel, és egyéb hátrányos következményt nem alkalmazhat a foglalkoztató.
A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a munkaadónak kötelessége garantálni a biztonságos munkavégzést a többi beosztott számára, és az ő felelőssége a lehető legalacsonyabbra csökkenteni a munkahelyi fertőzésveszély kockázatát. Ennek érdekében a munkáltató kötelezheti arra a munkavállalóit, hogy előzetesen tájékoztassák, amennyiben szabadságukat külföldön kívánják tölteni, megjelölve a célországot és az esetleges tranzitországokat is.
A munkáltató kötelezheti a munkavállalóit arra is, hogy haladéktalanul tájékoztassák, amennyiben szabadságuk alatt vagy a visszaérkezéskor koronavírus-fertőzés tüneteit észlelik akár magukon, hozzátartozóikon, akár a velük közös háztartásban élőkön. A tájékoztatásnak ki kell terjednie arra is, ha repülőjárat törlése, karantén vagy egyéb járványügyi kényszerintézkedés miatt nem tudnak visszatérni, illetve az előre engedélyezett szabadság leteltét követően munkára jelentkezni.

Fotó: 123RF
A munkavállaló felelőssége, ha karanténba kerül
Ha a visszatérést követően a munkavállalónak karanténba kell vonulnia, erre az időtartamra nem kötelező betegszabadságot kiadni.
A munkavállaló ez alatt az időszak alatt jogosult a táppénzre, de a táppénz és a munkabér közötti különbözetet a munkavállaló nem tudja a munkáltatótól elkérni. Ha a munkavállaló a karantén időtartama alatt is tud otthonról dolgozni, jár neki a rendes munkabér.
A koronavírustesztek költségét augusztustól a szabadságról visszatérő munkavállalónak kell viselnie.
A teszt elvégzésének költsége még akkor sem hárítható át a munkáltatóra, ha egyébként annak nyomós érdeke fűződne a karantén feloldásához, és az eredeti feltételek szerinti munkavégzéshez.