Hamarosan bővíthetik a román atomerőművet

A cernavodăi létesítmény 3-as és 4-es reaktorának építését érintő befektetésről 2024-re várható döntés, még abban az évben megkezdődhetnek a munkálatok.

People pass by an inactive unit of the nuclear power plant in Cernavoda
A létesítmény jelenleg keleti szomszédunk energiaszükségletének 20 százalékát biztosítja Fotó: Mihai Barbu Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint 2024-re várható döntés a cernavodăi atomerőmű 3-as és 4-es reaktorának építését érintő befektetésről, s még abban az évben megkezdődhetnek a munkálatok. Cosmin Ghiţă, az atomerőművet működtető Nuclearelectrica vezérigazgatója szerint az első újonnan épített reaktor 2030-ban vagy 2031-ban lehet működőképes. – A projekt összességében mintegy hétmilliárd euróba (2450 milliárd forint) kerül – mondta Cosmin Ghiţă.

Románia az Amerikai Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodăi atomerőmű egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot. Az erről szóló kétoldalú kormányközi megállapodást tavaly októberben írták alá Washingtonban. Korábban, 2019-ben a China General Nuclear Power Corporation vállalattal kötöttek előzetes megállapodást az atomerőmű bővítéséről, de 2020 júniusában, a Ludovic Orban vezette kormány felkérésére a Nuclear­electrica állami vállalat felmondta az együttműködést a kínaiakkal.

A létesítmény jelenleg keleti szomszédunk energiaszükségletének 22 százalékát biztosítja
Fotó: Reuters

Az atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. A létesítmény 1400 megawatt összesített teljesítményével Románia beépített villamosenergia-teljesítményének 6,9 százalékát adja, evvel az ország jelenlegi áramszükségletének mintegy 22 százalékát fedezi. A 3-as és a 4-es reaktorok kapacitása a korábbi tervek szerint szintén 1400 MW lenne, így az atomerőmű teljesítménye megkétszereződne.

Az atomenergia használata olyan közös magyar–román érdek, amelyben a két ország együtt léphet fel Brüsszelben. Erről beszélt Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter minapi bukaresti tárgyalásai után. A magyar tárcavezető egyeztetett Virgil Popescu román energiaügyi miniszterrel is. Szijjártó Péter szerint mindkét ország érdeke a nukleáris energia ügye, amelynek használatát az európai energiaszabályozás jelenleg háttérbe próbálja szorítani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.