Karantén alatt sem feltétlenül jogosult táppénzre a munkavállaló

A fizetés nélküli szabadság idején az egészségügyi járulék megfizetése a munkavállalót terheli.

Magyar Nemzet
2021. 04. 17. 8:45
A külföldi út után kötelező karantén ideje alatt nem jár táppénz, mert nem számít keresőképtelennek az alkalmazott Fotó: Matt Dunham Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járványhelyzet nagyfokú rugalmasságot követel mind a munkaadóktól és a munkavállalóktól, mind a jogalkotóktól annak érdekében, hogy senki se maradjon bevétel nélkül. A Deloitte összegyűjtötte azokat a helyzeteket, amikor a munkavállalók jogosultak ellátásra.

Ilyen eset, ha az alkalmazott megbetegedett vagy Coviddal fertőzött beteggel érintkezett és emiatt hatósági házi karanténba kényszerül.

A kötelező karantén alatt a dolgozó keresőképtelennek minősül, ezért betegszabadságra vagy táppénzre jogosult.

Ha a munkavállaló a betegsége ellenére munkaképes állapotban van, és a munkahelye lehetőséget nyújt az otthoni munkavégzésre, akkor ennek sincs akadálya.

Ugyanakkor nem jogosult ellátásra az, aki külföldről tér haza, és emiatt kényszerül karanténba, mivel alapvetően nem minősül keresőképtelennek.

A Deloitte arra figyelmeztet: ha az érintett munkavállaló otthoni foglalkoztatása nem lehetséges, akkor sem munkabérre, sem táppénzre nem jogosult.

A külföldi út után kötelező karantén ideje alatt nem jár táppénz, mert alapesetben nem számít keresőképtelennek az alkalmazott
Fotó: Matt Dunham/MTI/AP

Hasonló a helyzet akkor, ha a digitális oktatás elrendelése miatt valamelyik szülőnek a gyermek felügyelete miatt otthon kell maradnia.

Ha a gyermek nem beteg, akkor viszont a szülő nem jogosult táppénzre, noha a munkavállaló ilyenkor elháríthatatlan okból nem tudja ellátni munkáját.

Elsősorban arra érdemes törekedni, hogy a dolgozók a munkáltatójukkal meg tudjanak állapodni az otthoni munkavégzés feltételeiben. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor a munkáltató fizetett vagy fizetés nélküli szabadságot adhat ki.

Fontos: a fizetés nélküli szabadság idején a munkavállaló nem biztosított.

Az egészségügyi ellátás fenntartásáért javasolt az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettségét bejelenteni és a havi nyolcezer, időarányosan naponta 270 forintos járulékot befizetni. A járulék megfizetését a munkáltató átvállalhatja, de erre nem kötelezhető.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.