Az ipari termelés júliusban 6,4 százalékkal növekedett éves összevetésben. Elemzők 7,8 százalékos bővülést valószínűsítettek a júniusban jegyzett, 8,3 százalékos növekedést követően – áll a kínai statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatsorában. Havi összevetésben júliusban 0,30 százalékos bővülést regisztráltak az előző hónapoz képest, míg az év első hét hónapját tekintve a kínai ipar 14,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összevetve – közölte az MTI.
A termelés kiemelkedően erős növekedését mérték az autóipar új energiával működő járművek termelésével foglalkozó ágazatában: a bővülés mértéke júliusban elérte a 162,7 százalékot éves összehasonlításban, ismét erősödve a júniusi, 135,3 százalék után.
Az autóipar egészét tekintve azonban továbbra is visszaesést regisztráltak: a termelés júliusban 15,8 százalékkal zsugorodott a szektorban éves összevetésben.
A kiskereskedelmi forgalom 8,5 százalékkal nőtt júliusban a múlt év azonos időszakához képest. Elemzők 11,5 százalékos bővülést jósoltak a júniusi, 12,1 százalékos növekedés után.
A vártnál gyengébb adat azonban így is a kiskereskedelem tizenegyedik hónapja tartó növekedését tükrözte.
Tavaly júliusban a kiskereskedelmi forgalom még 1,1 százalékos zsugorodást mutatott. A kiskereskedelem forgalma havi összevetésben 0,13 százalékkal visszaesett júniushoz képest, míg január–júliusban 20,7 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összehasonlítva.
A statisztikai hivatal közleményében rámutatott: a júliusi adatok hátterében a globális járványhelyzet alakulása miatti, kiszámíthatatlan külső környezet mellett a Kína területén ismét felbukkanó járványgócok, valamint a szélsőséges időjárás okozta természeti katasztrófák állnak. Aláhúzták: a gazdaság helyreállása még mindig instabil és egyenetlen.
A tavalyi, 2,3 százalékos GDP-bővülést követően Peking idénre hat százalék feletti növekedést irányozott elő, a gazdaság egészséges fejlődését megcélozva. Elemzői várakozások szerint azonban a kínai GDP nyolc százalékot meghaladó mértékben is növekedhet 2021-ben.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint a kínai gazdaság 8,4 százalékos bővülést érhet el idén.