Nem ritka, hogy szabadság alatt is dolgoznak a hazai munkavállalók: a Profession.hu most publikált felméréséből az derül ki, hogy harmaduk alkalmanként, kilenc százalékuk pedig rendszeresen dolgozik szabadsága alatt is. A Profession.hu – a 2014-ben és 2019-ben végzett kutatását megismételve – az idén júniusban online kérdőíven, reprezentatív mintavétellel felmérte a nyári szabadságok felhasználását.
A válaszadók az átlagos évi 29 nap szabadságukból összesen 13 napot terveztek kivenni az idei nyári szezonban – áll a közleményben.
Jócskán megélénkült az utazási kedv: míg 2014-ben a megkérdezettek 37 százaléka utazott el, addig ez az arány 2019-re 60 százalékra, az idén pedig 65 százalékra nőtt.
A felmérés szerint tízből hat munkavállaló egyszerűen ki tudja venni szabadságát, minden tizedik válaszadó érezte úgy, hogy ebben különböző tényezők akadályozzák.
A munkavállalók többségét teljes mértékben tehermentesítik a szabadság alatt, csupán harmaduknak kell pótolni a távol töltött idő alatt felgyűlt feladatokat az aktuális teendőik mellett. A rendelkezésre álló fizetett szabadnapokat tízből négy munkavállaló hosszabb turnusokra osztva használja fel, jellemzően egy hétnél hosszabb időre elutazva, megközelítően ennyien törekszenek rövidebb programok tervezésére, 35 százalékuk pedig csak egy-két szabadnapot vesz ki egyszerre – világít rá a felmérés.
A felmérés szerint a válaszadók hét százalékának a felettese, míg öt százalékának kollégái nincsenek tekintettel a szabadságára, a nyaralás alatt a megkérdezettek 32 százaléka alkalmanként, míg kilenc százaléka rendszeresen dolgozik.
A válaszadók 60 százaléka követi a céges levelezést akár a tengerpartról is, 30 százalékuk ráadásul mindennap, nyolc százalék pedig teljesen távol tartja magát ettől.
A hivatalos hívásokat a válaszadók több mint fele fogadja alkalmanként vagy minden alkalommal, és csak 14 százalék mondta azt, hogy egyáltalán nem veszi fel a telefonját nyaralás közben – írják a közleményben.
A kutatás rámutatott arra is, hogy 2020-ban a járvány miatt a munkavállalók közel negyede volt kénytelen a vezetőség által kijelölt időszakban felhasználni szabadságának egy részét az optimalizálás, költséghatékonyság és bizonytalan tervezhetőség következtében. Az idei oltási hullámban a válaszadók három százaléka kényszerült betegszabadságra a vakcináció miatt, hét százaléknak pedig fizetett szabadnapot kellett kivennie.