Átfogó szabályozás vár a munkaerőpiacra világszerte, mivel a koronavírus okozta válság következményeként olyan munkavégzési gyakorlatok váltak általánossá, amelyek a járványt megelőzően kevéssé voltak elképzelhetők. Az Eurofound az elemzéseiben rámutatott, hogy szinte minden európai országban finomhangolásra vár a munkajog.
Ennek legfőbb oka, hogy a pandémia alatt meghozott gyors és egyedi döntések tették rugalmassá a munkaerőpiacot. A kialakult jó gyakorlatok ugyanakkor szintén kiszolgáltatottabbá tehetik a munkavállalókat.
Az Eurofound rámutatott, hogy a járvány legsúlyosabb időszakában az európaiak legalább negyede dolgozott otthonról. Az átoltottsággal és az újranyitással együtt sokan visszatérnek ugyan a munkahelyi munkavégzéshez, ám a járványt megelőző időkhöz képest jelentősen megnőtt az otthon dolgozó, illetve a részben otthon, részben a munkahelyen dolgozók száma.
A munkavégzés helyét és idejét érintő legnagyobb újdonság a hibrid munkavégzés, amelyet a legtöbb munkavállaló megtartana.
A digitális platformokon lehetővé váló távoli munkavégzés ugyanakkor kiszolgáltatottá teszi a munkavállalót. Egyfelől azért, mert a munkaidő végét és kezdetét kevésbé veszik figyelembe otthon az alkalmazottak, de félő, hogy a munkahelyi vezető telefonhívásai és üzenetei is nyomás alá helyezik a home office-ban dolgozót.
Új megközelítésre van szükség emellett a távmunkában dolgozók és a járvány miatt jelentős nyomás alá kerülő munkavállalók mentális jóllétének fenntartásához.
Borítókép: Havran Zoltán