Elkötelezte magát a turisztikai kormányzat az adatvezérelt ágazatirányítás mellett, mert így lehet naprakészen követni a fogyasztói igényeket, a küldőpiacok alakulását, s nem utolsósorban a fejlesztések irányát – erről beszélt a Magyar Turisztikai Ügynökség turizmusszakmai igazgatója a Fürdőszövetség közgyűlésén Harkányban. Az igazgató szerint ennek érdekében
elengedhetetlen, hogy ne csak a szállodák, vendéglátóhelyek legyenek részei a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatbázisának, hanem – a kulturális szolgáltatásokkal, a sport- és szabadidős tevékenységekkel együtt – a fürdők, gyógyfürdők is.
A kötelező NTAK-regisztrációt idén novemberben kell teljesíteni, míg a fürdők aktív adatszolgáltatása 2022. július 1-jétől kezdődik – mondta Juhász Szabolcs, aki jelezte, hogy a turisztikai ügynökség ingyenes szoftverrel és részletes technikai információkkal támogatja, hogy a fürdőket ne terhelje meg anyagilag a digitális átállás, és emiatt kevés adminisztratív terhet kelljen vállalniuk.
A fürdők üzemeltetését szabályozó rendelet megújításáról szóló előadáson a Turizmus.com tudósítása szerint Róka Eszter, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) biológus munkatársa rámutatott: e területen már nem alkalmazható az 1996-os jogszabály. Az elavult passzus ugyanis csak a fürdőmedencékről rendelkezik, miközben, szavai szerint, az élet ezt már meghaladta. Ezért például a készülő rendeletben már „fürdési célú létesítményekről” lesz szó az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) miniszteri rendeletéből kormányrendeletté emelt jogszabályban.
Több módosítás is várható, például a rendelet külön szabályozza majd az úgynevezett nem elsődlegesen fürdési célú létesítményeket, ami nem más, mint a szállodák wellnessrészlege. A gyógyvizes medencék üzemeltetőinek kedvező továbbá, hogy a jövőben alkalmazhatnak vízforgató berendezéseket, és mindenkit érintő pontosítás lesz, hogy meghatározzák a fürdőkben, medencékben használható fürdőruha fogalmát, jellemzőit. E jogszabályi részt főként az indokolja, hogy esetenként akadnak vendégek, akik utcai pólóban, fürdésre nem alkalmas ruhadarabokban érkeznek a medencékhez. A kormányrendelet a medencék befogadóképességének háromszorosában maximálja majd a fürdőlétesítmények megengedett kapacitását – közölte az NNK munkatársa.
A Fürdőszövetség közgyűlésén a második éve kritikus ágazati munkaerőhelyzetről is szó esett. Elhangzott:
a szállodaiparban, a vendéglátásban és a fürdőkben tevékenykedő munkavállalók, akiket a legsúlyosabban érintett a pandémia, egyelőre kivárnak, s főként azt figyelik, lesz-e negyedik hullám, illetve szükségesek-e korlátozások.
Nem véletlen, hiszen mindez nagyban befolyásolja majd az egységek működését és így a munkáltatók döntését a dolgozók megtartásáról vagy javadalmazásáról, ahogyan ettől függ az is, vajon a nyári szezon után maradnak-e a területen. A legtöbben, akik elhagyták a pályát, multicégeknél helyezkedtek el, de az sem ritka, hogy takarítóként keresik meg a korábban megszokott szintű jövedelmet.