Jelenleg nem kell karanténba vonulniuk a külföldi nyaralásról hazatérőknek. A szabadság leteltével tehát nincs akadálya annak, hogy a munkavállalók azonnal munkába álljanak.
A foglalkoztató ugyanakkor előírhat olyan szabályokat, amelyek korlátozzák a külföldről hazatérők munkavégzését, vagyis bizonyos ideig még nem térhetnek vissza a munkahelyi környezetbe.
Emellett a külföldre utazóktól az utazás időpontjáról és a hazaérkezésről is kérhet információt a vezetés. Ha az alkalmazottak a szabadság leteltével csak később, napok múlva vehetik fel a munkát, akkor a türelmi időre is jár a fizetés: a munkavállalóknak alapbér jár az állásidő szabályai szerint – figyelmeztettek a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei.
Előfordulhat, hogy a nyaralás után a munkavállalóknak csak negatív PCR-teszt bemutatását követően engedélyezett a visszatérés. A munkáltató elrendelheti a tesztkötelezettséget, ugyanakkor ennek költségét is viselnie kell. A munkavállalóra akkor sem háríthatja át a vizsgálat költségét, ha elutasítja a védőoltás felvételét. A jogászok arra is felhívták a figyelmet, hogy a PCR-teszt eredménye a munkavállaló egészségügyi adatának minősül, ezért a munkáltatónak rendelkeznie kell hozzáférhető adatkezelési tájékoztatóval, és indokolnia kell az intézkedés szükségességét is.
Indokolt a foglalkoztatók óvatossága annak érdekében, hogy biztonságos legyen az őszi munkakezdés. Ennek oka, hogy az egyes országok más és más intézkedéseket hoznak a helyi járványügyi adatok alapján. Magyarországon is naprakészen alkalmazkodnak a jogszabályok az aktuális járványhelyzethez. Ám míg nálunk egyelőre kedvezők a fertőzöttségi adatok, és emiatt csak enyhe korlátozások vonatkoznak a szabadidős programokra, addig több európai országban már más a helyzet. Egyre több országban fertőz a koronavírus új variánsa, emiatt pedig ismét korlátozásokat kellett bevezetni.
Mivel idehaza a kockázatosabb országokból hazatérőkre sem vonatkozik karanténkötelezettség, a munkáltatónak kell felelősen döntenie arról, hogy engedélyezi-e a belépést a munkahelyre vagy a kockázatok csökkentése érdekében újabb intézkedéseket rendel el.
A szakértők szerint a helyi intézkedések bevezetése esetén érdemes azt is értékelni, hogy a munkavállalók jelentős hányadának már van-e természetes vagy védőoltás útján megszerzett védettsége. Fontos, hogy a már oltottak is képesek megfertőződni és a fertőzést továbbadni.
Borítókép: MTI/AP/Jens Meyer