A bankok november 1-jén minden ügyfelet automatikusan kiléptetnek a hitelmoratóriumból, aki október 1. és 31. között nem nyilatkozik a további szándékáról. A döntés kötelező érvényű az adósokra: nincs menet közben beugrás, a továbbiakban csak kiugrani lehet a rendszerből, aki viszont most is a moratóriumot választja, jövő júliusig kitolhatja a hiteltörlesztés türelmi idejét.
A vállalkozások közül azok jogosultak továbbra is a moratórium védernyője alatt maradni, amelyeknek a megelőző másfél évben legalább 25 százalékkal csökkent az árbevételük.
– A vonatkozó jogszabálynak azonban van egy kevésbé ismert pontja: nem jogosultak azok a cégek a hitelmoratórium hosszabbítására, amelyek igénybe vettek valamilyen gazdaságélénkítő támogatást az elmúlt időszakban, tehát például igényeltek Széchenyi Kártya Plusz vagy GO terméket – emelte ki Korsósné Maku Márta, a Sberbank termékfejlesztési vezetője.
A pénzügyi szakember lapunk érdeklődésére külön felhívta a figyelmet az elszámolás kérdésére, azon belül is a vállalkozói folyószámlahitelekre. Több variációja van ugyanis annak, hogyan számol el a bank az adóssal, és ez várhatóan még intézményenként is különböző megoldásokat hozhat, attól függően, hogyan értelmezik a szabályozást a hitel folyósítói.
– A folyószámlahitelnél most – a normális esettől eltérőn – elválik a rendelkezésre állási időszak (ameddig felhasználható a hitelkeret) és annak időpontja, ameddig a felhalmozódott kamatot vissza kell fizetni. Ez utóbbi akár 12–15 hónap is lehet. A rendelkezésre állás tehát lezárul azzal a nappal, amikor a hitelmoratóriumból kilép a vállalkozás, így új hitelösszeget onnantól nem tud lehívni a keretéből. A kamattartozás kiegyenlítésére azonban lesz még ideje. Más kérdés, hogy addig viszont nem tud új összeget lehívni, míg a tartozást ki nem fizeti – magyarázta a termékfejlesztési vezető.
A jogszabály szerint egy alkalommal díjmentesen elő lehet törleszteni a felhalmozott tartozást, így akinek a pénzügyi helyzete engedi, annak érdemes csökkentenie a hitelét. Ezenkívül vállalható akár magasabb törlesztőrészlet is, amelynek révén az eredetire csökkenthető a futamidő. – Bár a mértéke az összegtől, a tőketartozástól és a kamattól függően hitelenként változik, de minden érintettnek meg kell térítenie a moratóriumban töltött időszak miatt hosszabb, drágább kölcsönt. Különösen igaz ez a nem fix kamatozású hitelekre. A tartozás összegét és futamidejét tartalmazó tájékoztatót mindenki megkapja a bankjától a következő hónapokban – fűzte hozzá Korsósné Maku Márta.