A kínai gazdaság vártnál lassabb növekedéséért jórészt az ipari termelés felelős, ebben a szektorban jóval a várakozások alatt alakultak a számok. Ennek több oka is van, amelyek közül némelyik a negyedév végén kezdett erősen hatni: ezek közül az egyik legfontosabb az energiaárak gyors emelkedése, illetve hogy ennek következtében a hatóságok egyes tartományokban korlátozták az áramfogyasztást, leállásra kényszerítve az ipari üzemeket.
Ugyancsak hozzájárul a gazdasági növekedés lassulásához az ingatlanpiacon tapasztalható túlfűtöttség, ami oda vezetett, hogy egy nagy kínai ingatlanfejlesztő, az Evergrande szeptemberben bajba került, és fizetésképtelenné vált. Ez az egész iparágat érintheti, és lassíthatja az építőipar növekedését, amely az elmúlt években a gazdaság egyik húzóereje volt. A szektor azonban túlburjánzott, sok a problémás hitel, és olyan sok lakást építettek, ami bőven meghaladja a tényleges igényeket az egyébként óriási, több mint 1,4 milliárd lakosú országban.
Egy másik tényező a bizonytalanság: a járvány hatására jelentkező exportvisszaesés, majd az elmúlt egy évben tapasztalható szokatlanul szigorú kormányzati szabályozások miatt a vállalkozások egy része meggondolja, hogy a korábban tervezett beruházásokat megvalósítja-e.
A Kínában jelentős gyártási kapacitású cégek a megnövekedett kockázatok hatására megfontolják, hogy termelésüket nemcsak a költségek szerint kellene alakítani, hanem a fenti tényezőket figyelembe véve több országban elosztani. A járvány alatt és után tapasztalt szállítási nehézségek miatt több cég úgy gondolhatja, hogy felvevőpiacukhoz közelebb kellene hozni a termelést, és ez térségünket is érintheti, hisz régiónk, ezen belül Magyarország is vonzó alternatíva lehet ebben. Nem kizárt tehát, hogy a Kínában elmaradó beruházások egy része nálunk valósul meg.
Ami kedvezőnek mutatkozott a növekedési adaton belül, az a kiskereskedelem alakulása: szeptemberben 4,4 százalék volt a bővülés a Reuters által megkérdezett elemzők 3,3 százalékos várakozásaival szemben. Összességében azonban most már a nagyobb bankok és elemzőházak is visszafogták idei várakozásaikat a kínai gazdasági növekedést illetően, miután úgy látják, hogy a növekedést fékező tényezők, mindenekelőtt az energiahiány, a negyedik negyedévben is fennmaradnak.