Újra Budapest ad otthont a világ legrangosabb főzőversenyének, a Bocuse d’Or európai döntőjének – európai város eddig még soha nem rendezett kétszer kontinensválogatót, ezzel
a 2016-os magyarországi verseny után idén is hazánk lehet Európa gasztronómiai központja.
Március 23–24-én mérik össze tudásukat a Hungexpón megrendezett Bocuse d’Or-on Európa legjobb séfjei, akik kvalifikálhatják magukat a 2023-as lyoni világdöntőbe.
A versenyen 17 ország négyfős csapatai és segítőik vesznek részt, a menü elkészítésére 5 óra 35 perc áll rendelkezésre. A kihívás szerint a csapatoknak egy növényi alapú ételt kell a zsűri elé tenniük három különböző burgonyaféle felhasználásával, illetve egy fő, „tavaszi tányért” kell készíteniük, amelyre kacsamáj, őzgerinc és -comb kerül, három különböző körettel – ismertette a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ).
A Bocuse d'Or-on kiemelt hangsúlyt kapnak a kiváló magyar alapanyagok,
az egyik köretnek tejfölt és túrót is tartalmaznia kell.
A 2016-os európai győztes, Széll Tamás által vezetett hazai csapat március 24-én száll ringbe. A magyar csapat élén Dalnoki Bence, a Stand Étterem sous chefje áll, segítője a debreceni IKON-ból érkezett Nyikos Patrik commis, míg a coach pozícióját az eddigi legsikeresebb magyar Bocuse d’Or résztvevő, Széll Tamás foglalja el. Ezúttal is Szulló Szabina a magyar csapat elnöke, ő képviseli hazánkat a nemzetközi zsűriben.
Az ügynökség jelezte: a magyar versenyzők hónapok óta szigorú menetrend szerint készültek, munkájukat számos hazai kiválóság is támogatta.
A Bocuse d’Or európai döntője a hazai utánpótlás szempontjából is fontos, a versenyen több mint kétszáz tanuló vállal fontos szerepet.
Nem csak ők szolgálják fel az ételeket a zsűrinek, a kiválasztott szakácstanulók második commis pozícióban is segítik a csapatokat.
Mint minden nagyobb rendezvény,
a Bocuse d’Or döntő is jelentős hatással van a turisztikai forgalomra, a verseny idejére megélénkült a nemzetközi érdeklődés.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint
a döntő napjaiban 26 ezer külföldi vendégéjszaka-foglalás érkezett a budapesti szálláshelyekre, ami két és félszer több, mint egy héttel korábban.
A főváros jelentősebb küldőpiacairól kiemelkedő a növekedés: az Egyesült Királyságból 120 százalékkal, Németországból 210 százalékkal, az USA-ból 147 százalékkal, Franciaországból kétszáz százalékkal, Izraelből 43 százalékkal, Spanyolországból 230 százalékkal, Olaszországból pedig 280 százalékkal több vendégéjszaka várható március 23-án és 24-én – közölte az MTÜ.
(Borítókép: Kelemen Roland, a Hunguest Hotel Aqua-Sol séfje a Bocuse d’Or 2020-as versenyén Fotó: MTI/Balogh Zoltán)