A kormány azon dolgozik, hogy a magyar áramtermelés kilencven százaléka szén-dioxid-mentes legyen 2030-ra, ezt segíti a tavaly ősszel meghirdetett lakossági pályázat is, amelynek segítségével a háztartások környezetszennyező fűtési rendszereit megújuló energiaforráson alapuló, modern és környezetkímélő megoldások válthatják ki. Ezzel a háztartások olcsó, saját maguk által termelt áramhoz jutnak, megőrizve és tovább erősítve a rezsicsökkentés eredményeit – tette közzé az az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A magyar Helyreállítási és ellenállóképességi terv részeként meghirdetett felhívás a vártnál is nagyobb népszerűségnek örvendett, ezért a kormány megemelte az első ütem keretösszegét, így
minden jogosult pályázó támogatáshoz juthat
a közlemény szerint. Ehhez a kormány a hazai költségvetés terhére teljes mértékben előfinanszírozza és biztosítja a szükséges forrásokat a magyar családok számára, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság késlekedik a terv elfogadásával – tették hozzá.
Emellett meghosszabbodik a projektek megvalósítási határideje,
a pályázóknak napelemes rendszer kiépítése esetén fél évvel, illetve fűtéskorszerűsítési beruházás megvalósításakor nyolc hónappal több ideje lesz az energetikai fejlesztések megvalósítására.
A szállítói előleg igénylésére vonatkozó szabályok egyszerűsítésével pedig csökkennek a kivitelezők adminisztratív terhei, hogy minél előbb megkezdődhessen a nyertes háztartások korszerűsítése. A benyújtott pályázatokról a következő hetekben születik döntés – közölte az ITM.
Borítókép: Napelemeket szerelnek fel Gencsapátiban (Fotó: Vas Népe/Szendi Péter)