Csütörtökön jelentette a Központi Statisztikai Hivatal a külkereskedelem februári eredményeit, első becslés alapján. Eszerint
a második hónapban a magyar export euróban számított értéke 17,7 százalékkal, az importé 29,2 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
A külkereskedelmi egyenleg 876 millió euróval romlott, 91 millió euró deficitet mutatott.
A kivitel értéke februárban 11 milliárd 403 millió eurót (4069 milliárd forintot), a behozatalé 11 milliárd 494 millió eurót (4101 milliárd forintot) tett ki. Januárhoz viszonyítva a kivitel 9,5 százalékkal, míg az import 7,9 százalékkal emelkedett hazánkban – közölte a hivatal, amely úgy számolt, hogy az év első két hónapjában
az export 17,2 százalékkal, az import 31,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva,
miközben az egyenleg 2,066 milliárd euróval romlott, 335 millió euró volt a kéthavi hiány.
– Az orosz–ukrán háború érdemben felülírta a külkereskedelmi kilátásokat.
Az energiahordozók és más nyersanyagok árainak drasztikus emelkedése meredeken rontja a cserearányokat, amit csak kismértékben ellensúlyozhat a gabonaárak megugrása – értékelte az adatokat Suppan Gergely a lapunknak küldött elemzésében.
A Takarékbank vezető elemzője felhívta a figyelmet, hogy az Oroszország elleni szankciók és ellenszankciók, valamint az ukrajnai háborús helyzet miatt visszaesik az oda irányuló export, bár ennek nagy részét más piacokra lehet irányítani.
A beszállítói láncok megszakadása miatt fennakadások lehetnek az ipari termelésben és az exportban.
Összességében tehát jelentősen rontja a külkereskedelmi egyenleget – állapította meg.
Suppan Gergely szerint pedig az exportpiaci kilátásokat az energia- és élelmiszerárak által vezérelt meredek infláció miatt csökkenő reáljövedelmek és vásárlóerő is ronthatja.
Az elemző az első féléves előrejelzésében a beruházások és a fogyasztás élénkülésével a külkereskedelem többletének csökkenésére számít, míg az ellátási problémák, a chiphiány fokozatos enyhülése, valamint új termelőkapacitások üzembe helyezése miatt a második fél évben már ismét javulhat a külkereskedelmi egyenleg.
– A háború miatt azonban idén hiányba fordulhat a külkereskedelem a tavalyi 1,9 milliárd euró többlet után – közölte, megjegyezve, hogy a kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek lennének, mivel a korlátozások feloldásával jelentősen élénkülhetnének a külpiacaink, például a németországi, ahol kedvezőek az autógyártók exportkilátásai.
Megállapította, hogy a külső hatások miatt
jelentős bizonytalanságok övezik az idei külkereskedelmi teljesítményt, amely azonban új kapacitások kiépülésével a következő években újra emelkedhet.
Borítókép: emelkedett az import aránya a tél végén. (Fotó: Oláh Tibor)