Érvényben maradnak az alapvető élelmiszerekre február elsejétől bevezetett árkorlátozó, illetve az üzemanyagokra egyszer már meghosszabbított ársapka-intézkedések – az inflációfékező megoldásokat még két hónapig, azaz július elsejéig kötelezően alkalmazni kell a kiskereskedelemben. Erről a miniszterelnök tett bejelentést a szerdai kormányülés után, ahol az üzemanyag- és élelmiszerárak kérdésével is foglalkoztak.
– Egész Európában nőnek az árak, ennek elsődleges oka a háború, és amíg a háború nem ér véget, addig az árak nőni fognak. Ezt azonban nem nézhetjük tétlenül – fogalmazott a bejelentésben Orbán Viktor. Kiemelte:
Magyarországon a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a családokat megvédje az áremelkedések következményeitől.
– Ezért alkalmazunk az üzemanyagoknál és néhány alapvető élelmiszer esetében is árkorlátozást, illetve ársapkát. Ezeknek a határideje hamarosan lejár, ezért úgy döntöttünk, hogy július elsejéig mindkét esetben meghosszabbítjuk az intézkedéseket – mondta a kormányfő. Vagyis mind az üzemanyagok ára, mind a korábban kiválasztott élelmiszerek ára július elsejéig változatlan marad.
– Mindent megteszünk, hogy védjük a családokat
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
A rendeletben rögzített élelmiszereket – azaz a kristálycukrot, a BL 55 búzafinomlisztet, a finomított napraforgó-étolajat, a házi sertéscombot, a csirkemellet, far-hátat, csirkehátat és csirkeszárnyvéget, továbbá a 2,8 százalék zsírtartalmú UHT tehéntejet –
az élelmiszerárstop szerint a boltosoknak az elkövetkező két hónapban továbbra is úgy kell beárazniuk, hogy nem lehetnek drágábbak a 2021. október 15-én alkalmazott fogyasztói áraknál.
Ez azt jelenti, hogy a kiskereskedőknek az árrésük terhére kell vállalniuk az átadási árak folyamatos emelkedését, ami viszont a vásárlóknak jelent könnyebbséget a háborús hatások okozta árnyomás elviselésében.
A benzinkutakon az E10-es benzint és a dízelüzemanyagot literenként továbbra is 480 forintos hatósági áron lehet tankolni a személyautókba és a mezőgazdasági járművekbe, szemben az ársapka nélkül mostanra átlagosan 588, illetve 674 forintra ugró, átlagos piaci árakkal.
– Megint szívességet tett a kormány a kétkezi munkásoknak, a bérből élő embereknek.
Már látszik, hogy nemcsak választási kampányfogás volt, amikor életbe léptették az árstopot, hanem a családok megélhetését támogatták meg hónapokra előre, akárcsak a rezsicsökkentés fenntartásával vagy a kamatstoppal
– jelentette ki a főként fizikai munkakörökben foglalkoztatottakat képviselő Egyenlő.hu elnöke.
Bubenkó Csaba szerint elsősorban a minimálbéren alkalmazott munkavállalók, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok megélhetésében jelent számottevő könnyítést az alapélelmiszerek árának további rögzítése, míg az üzemanyagok ársapkája a munkába járás költségeit csökkenti valamennyi dolgozó esetén.
– Vannak olyan feladatkörök, ahol a hajnali vagy késő esti műszakok miatt nem lehet másként megoldani a munkába járást, csak autóval.
A tankolás árainak maximálása akár havi 25-30 ezer forintos többletkiadástól mentesíti a munkavállalót és kordában tartja a szállítás költségeit
– magyarázta. Bubenkó szerint a baloldal hiába vezetné ki máris az árstopot és terhelné rá a fogyasztókra az áremelkedéseket, ezek az intézkedések megkérdőjelezhetetlen segítséget jelentenek.
– Annyira várták az árstopok további sorsával kapcsolatos kedvező döntést a munkavállalók, hogy már meg se hallják a baloldalon hangoztatott ellenérveket, hanem bíztak abban, hogy a már megszokott intézkedésekkel további kiszámítható védelmet élvezhetnek – jegyezte meg az érdekképviselő.
– A kormány döntése nem okozott meglepetést, korábban már elhangzott a szándék az árstopok megtartására. A boltosok az elkövetkező napokban felkészülnek arra, hogy a továbbiakban milyen élelmiszer-kereslettel számolhatnak, az árazási gyakorlatot pedig a hosszabbításhoz igazítják – mondta lapunknak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára rámutatott:
Orbán Viktor bejelentése időben elejét vette a pánikvásárlásoknak, mivel szükségtelenné vált, hogy a vásárlók készletfelhalmozásba kezdjenek.– A vásárlóknak nyilvánvalóan kedvező a döntés, továbbra is segíti a kiadásaik tervezését. A cégek viselik a megnövekedett inflációs nyomást, illetve hogy egyes cikkelemek beszerzése időközben nehezebb lett, például az étolajé, liszté, baromfihúsé – mondta, felidézve, hogy
az árstoppal többféle, kapcsolódó élelmiszertermék ára is kevésbé emelkedett, ami ugyancsak kedvező a családoknak.
– A reáljövedelmek nagyarányú növekedése miatt változatlanul élénk a fogyasztás az üzletekben – fűzte hozzá Vámos György.
Borítókép: Továbbra is az október közepi árakon kaphatók az alapvető élelmiszerek (Fotó: Bach Máté)