A tavalyi vizsgálati eredményt megismételve ismét húszból tizenkét akkumulátortöltőt talált veszélyesnek az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) akkreditált laboratóriuma – közölte a szaktárca. Az idei hatósági ellenőrzés az USB-csatlakozóval szerelt töltőkre irányult. Az áramütés kockázatát minden esetben az elégtelen szigetelés okozta, egy esetben ezt még a csatlakozódugó előírtnál kisebb mérete is tetézte.
Az ITM rámutatott arra:
a tápegységekkel szembeni alapvető elvárás a táphálózati és a törpefeszültségű részek megfelelő elválasztása. A szigetelés villamos szilárdsága, folytonossága mellett kiemelt figyelmet érdemel az is, hogy a vezető részek egymástól biztonságos távolságban helyezkedjenek el. A nem megfelelő szigetelés miatt a veszélyes táphálózati feszültség a törpefeszültségű részekre kerülhet, ekkor a töltővezeték végének vagy a töltött készüléknek a megérintése is áramütést okozhat.
A fogyasztóvédelmi hatóság a veszélyes terméket levetette az üzletek polcairól, megtiltotta további forgalmazásukat – derül ki a távirati irodának küldött közleményből. A minisztérium szerint a töltők esetében célszerű kerülni a piacokat, az alkalmi árusokat, lehetőség szerint inkább szaküzletben vásároljunk, magyar nyelvű használati utasítással rendelkező terméket válasszunk.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár jelezte: a labor tavaly összesen 665 villamossági cikket vizsgált meg, több mint felük nem felelt meg a termékbiztonsági követelményeknek.
Idén az ITM akkreditált laboratóriuma vizsgálja majd a hajszárítókat, a vízforralókat, a párologtatókat, a kenyérpirítókat és a hosszabbítókat is.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: 123RF)