A következő években az európai élvonalba kell emelni a magyar ipart, belföldi viszonylatban pedig kiemelt cél az önellátás elérése – mondta csütörtöki bizottsági meghallgatásain az Országházban Palkovics László technológiai és ipari miniszterjelölt, akinek kinevezését mindhárom testület támogatta.
Palkovics László a gazdasági bizottságban a magyar ipar hatékonyságának javítását ígérte, mert a hozzáadott érték emelése nélkül nincs versenyképesség – számolt be a távirati iroda.
Magyarország nem pusztán összeszerelő üzem, a belföldi termelésben a high-tech termékek aránya éppúgy hetven százalék, mint Németországban vagy Dániában.
Dinamikusan fejlődik az innovációs háttér is, a kutatásokra és fejlesztésekre költött összeg háromszázmilliárd forintról nyolcszázmilliárd forintra nőtt 2010 óta, költségvetési aránya csupán a GDP gyors emelkedése miatt marad el kevéssel az akkor kitűzött célértéktől.
A minisztériumnak a folyamatosan változó kihívásokkal éppúgy foglalkoznia kell, mint kormányzati ciklusokon átívelő feladatokkal – részletezte Palkovics. Figyelembe kell venni többek között a gazdasági súlypontok világszintű átrendeződését, az energia és a nyersanyagok drágulását, új iparágak megjelenését.
A magyar iparnak ki kell használnia azokat a lehetőségeket, amelyek az energetikában, a hulladékhasznosításban, a körforgásos gazdaságban nyílnak. A járvány alatt felértékelődött az egészségipar is, az utóbbi hónapok legfontosabb tanulsága pedig az, hogy a kormány helyesen ismerte fel a hadiipar jelentőségét még jóval az orosz–ukrán háború kitörése előtt. A Technológiai és Ipari Minisztérium
- parlamenti államtitkára Koncz Zsófia lesz,
- Vitézy Dávid a közlekedésért,
- Steiner Attila az energetikáért és a klímaügyekért,
- Kutnyánszky Zsolt az iparpolitikáért, a foglalkoztatásért és a digitalizációért,
- Raisz Anikó a környezetvédelemért felel államtitkárként,
- Gazsó Balázs pedig közigazgatási államtitkár lesz.
Palkovics László a következő évek kulcskérdésének nevezte a káros anyagok kibocsátásának csökkentését és a megújuló energia arányának növelését, hangsúlyozva, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlítások alapján jól teljesít a klímavédelemben.
A Technológiai és Ipari Minisztériumhoz kerülnek az új ciklusban a környezetvédelmi ügyek, mivel itt összpontosulnak a környezeti kihívásokra adható megoldási lehetőségek is.
A tárca feladata lesz ezenkívül a közlekedés, az energiapolitika és az ipar, beleértve a digitalizációt és a munkaerőpiacot. Palkovics László kiemelte: a munkaerőpiacnak igazodnia kell a technológiái változásokhoz.
Magyarország elérheti a teljes foglalkoztatottságot, ha a munkaadók kiterjesztik a részmunkaidő, a távmunka, az otthoni munkavégzés lehetőségét.
Az egymillió új munkahely ígéretét a kormány a járvány ellenére már az előző ciklusban beváltotta, köszönhetően elsősorban annak, hogy a vállalkozásbarát környezet évről évre beruházási csúcsot eredményezett.
Borítókép: Palkovics László technológiai és ipari miniszterjelölt (Fotó: MTI/Kovács Tamás)