Június 28-án kerül először romániai tározóba a kisebbik Fekete-tengeri lelőhelyről kitermelt gáz. Az Economica.net portál beszámolója szerint az eseményt egy ünnepség kíséri majd a tengerparton.
Az amerikai Black Sea Oil Gas vállalat tavaly novemberre tervezte a gáz kitermelésének elkezdését, de a munkálatok késése és az adókörnyezetet szabályozó román offshore törvény módosításának akkori elmaradása miatt idén júniusra tolódott a régóta várt start.
A kitermelés helyszínétől, az Ana platformtól a tengerparti Corbu községig egy 126 kilométeres tenger alatti csővezeték biztosítja a gázszállítást. Onnan az állami TransGaz vezetékhálózatán keresztül továbbítják az energiaforrást. A Black Sea Oil Gas honlapja szerint az általuk kitermelt Midia gázmezőből a kezdeti fázisban tíz milliárd köbmétert tudnak felszínre hozni úgy, hogy évente egymilliárd köbmétert termelnek ki. Románia éves gázfogyasztása tizenegy-tizenkét milliárd köbméter.
Nicolae Ciuca román miniszterelnök az offshore törvény májusi módosítása után azt mondta: a Fekete-tengeri gázmezők kitermelése révén nemcsak a romániai igényeket lehet majd saját forrásból fedezni, hanem a szomszédoknak és más európai uniós tagállamoknak is jut majd az energiahordozóból. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Bakuban egyeztetett Románia energiaügyi miniszterével.
– Virgil Daniel Popescu már régi barátom. Sokat dolgoztunk azért, hogy a román-magyar együttműködést a józan ész szelleme hassa át. Az energetika kifejezetten az a terület, ahol nincs helye az ideológiai megközelítéseknek, hiszen országaink energiabiztonsága a tét. Románia és Magyarország szomszédokként sokat segíthetnek egymásnak ebben a tekintetben
– írta Facebook-bejegyzésében Szijjártó Péter. Mint fogalmazott, reméli, hogy a tulajdonosváltás és a megváltozott jogi körülmények nyomán belátható időn belül lehetővé válik a románok fekete-tengeri földgázmezőinek kitermelése. – Ez nagymértékben hozzájárulhatna Magyarország és a térség energiabiztonságához – tette hozzá a tárcavezető.
A Fekete-tenger kontinentális talapzata alatt több mint egy évtizede felfedezett másik lelőhelyről, a Neptun Deep gázmezőből becslések szerint évente tíz milliárd köbméternyi földgázt lehetne kitermelni. Ezt az OMV és a Romgaz fogja felszínre hozni, miután a román vállalat megvette 1,06 milliárd dollárért az amerikai Exxontól a projektben birtokolt ötvenszázalékos részesedését. 2026-ra várható a kitermelés megkezdése.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)