Újabb tízmilliárd forintot kapnak a hazai méhészek a méhek állatjóléti feltételeinek javítására. Az Agrárminisztérium új támogatási konstrukció bevezetéséről döntött, amelynek célja a méhek jólétét előtérbe helyező méhészeti tevékenység elősegítése. Nagy István agrárminiszter közölte: a méhcsaládok egészsége, kiegyensúlyozott fejlődése, avagy nyugalma elősegítésével a méhcsaládok a betegségeknek jobban ellenállhatnak, így az egészséges méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltatása is fokozható.
A kiírás ezért a méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltató képességének fejlesztését, valamint a méhegészségügyi problémák megelőzését célozza, ennek érdekében támogatja a méhek jólétét szolgáló higiéniai, állatvédelmi körülmények biztosítását.
A méhészek július 19-ig igényelhetik a támogatást, a kötelezettségvállalási időszak pedig július elsejétől 2024. december 31-ig tart. Fontos kritérium ugyanakkor, hogy a felhívás keretén belül az Agrárminisztérium csak a nyilvántartásban szereplő méhészek számára biztosít vissza nem térítendő támogatást. A méhészeknek pedig a kérelem beadását megelőzően legalább 3 éve bejelentett és nyilvántartott méhtenyészettel kell rendelkezniük.
A többlettámogatásra nagy szükség van az ágazatban, a méhcsaládok egészsége ugyanis egyre fontosabb kérdéssé válik. A méhpusztulás évről évre nagyobb problémát jelent. Ahogyan azt Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke korábban lapunknak elmondta: a méhek élettartama a néhány évtizeddel korábban tapasztalthoz képest lerövidült.
Az idei szezonban is jelentős méhpusztulással szembesültek a méhészek. A múlt év őszén 1,2 millió méhcsalád telelt be, ebből azonban 200-250 ezer család elhullott. Ez azonban a szakember szerint már nem számít kirívó esetnek, a méhcsaládok ilyen arányú pusztulása sajnos ma már átlagosnak mondható, a méhészek minden évben számolnak vele.
A méhpusztulás hátterében több tényező is meghúzódik. A nagyüzemi mezőgazdaság mellett a klímaváltozás is felelőssé tehető azért, hogy a méhek nem tudnak megfelelően felkészülni a téli időszakra. A kukorica- és napraforgó-virágporon kezdődik a méhek betelelése, onnantól kezdve a méhcsaládok kondíciója romlik. Ráadásul minden augusztus aszályos, hiányoznak a természetes nektárt biztosító növények, amelyek megteremtenék a beteleléshez szükséges minőségi táplálékot.
Az egészséges méhállomány támogatása ugyanakkor nem csak a méhészkedésből élő gazdálkodók érdeke. A beporzó rovarok ugyanis egyes becslések szerint évi 15 milliárd euróval járulnak hozzá az európai mezőgazdasági termelésről. Ez az összeg a méhpusztulások miatt a következő évtizedekben jelentősen csökkenhet.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Kurucz Árpád)