A szigor nem hozott eredményt
A visszaélések megfékezéséért tavaly vezette be a kormány az úgynevezett hárommilliós szabályt, amit szintén sok kritika ért. Ennek lényege az volt, hogy ha a katás egy évben hárommillió forintnál nagyobb értékben állít ki számlát egyazon vállalkozásnak, vagyis egy üzleti partnerének hárommilliónál többért végez munkát, akkor a határértéket meghaladó részre negyven százalék büntetőadót kell alkalmazni. Ennek is gyorsan meglett az „ellenszere”: az érintett vállalkozások egy része különböző módszerekkel feldarabolta a megrendeléseket, a számlák együttes összege így hárommillió alatt maradt.
Elképesztő veszteség
A Mediaworks Hírcentruma találkozott olyan becsléssel, mely szerint az államkassza az utóbbi egy-két esztendőben évente százmilliárd, de akár kétszáz-háromszáz milliárd forintnyi bevételtől is eleshetett a kata nem rendeltetésszerű alkalmazása miatt. Utóbbi nem csekély összeg, majdnem teljesen ki lehetne belőle fizetni a 2,5 millió nyugdíjas egyhavi nyugellátását. Ráadásul a kata szabályainak kijátszására szakosodó vállalkozások olyan versenyelőnyre tettek szert piaci konkurenseikkel szemben, amely már egyes iparágak működését is veszélyeztethette.
Mi lesz ezután?
Az új kata a csak a lakosságnak értékesítő vállalkozások előtt továbbra is nyitva áll.
A bevételi értékhatár 18 millió forintra emelkedik, de az sem jelent problémát, ha a vállalkozó bevétele ennél több lesz: ettől még maradhat kisadózó, csak a 18 millió forint feletti részre negyvenszázalékos adót kell fizetnie. Az egységesen havi ötvenezer forintos közteher kiváltja a vállalkozói személyi jövedelemadót, az osztalékalap utáni adót, a vállalkozó saját maga után fizetendő személyi jövedelemadóját, társadalombiztosítási járulékát és a szociális hozzájárulási adót.
És mit kell tenniük a katásoknak?
A régi kata augusztus 31-ével megszűnik, az új katába így be kell jelentkezni. Az erről szóló nyilatkozatot legkésőbb szeptember 25-ig be kell nyújtani az adóhivatalhoz. A mostani katásoknak emellett – függetlenül attól, hogy belépnek-e az új katába – szeptember 30-ig egy nyilatkozatot kell kitölteniük arról, hogy bevételeik meghaladták-e a felső határt, ami jelenleg 12 millió forint. Fontos: ez ügyben kedvezményes szabály érvényesül, vagyis a régi kata augusztusi megszűnéstől függetlenül a bevételi határ az idei évre 12 millió, az összeget nem kell arányosítani.
Ezt választhatja, aki kikerül a katából: átalányadó
Az egyéni vállalkozók egyrészt dönthetnek az átalányadózás mellett. Ha ezt választják, nyilatkozatukat október végéig is megtehetik. Az átalányadózásról tudni kell, hogy a vállalkozónak nem kell költségszámlákat gyűjtenie, hanem a bevételéből számolható ki a jövedelme egy meghatározott költségszint figyelembevételével. Ez jellemzően negyven százalék, de lehet akár nyolcvan százalék is. Az átalányadózás több kedvező szabály mellett az éves minimálbér feléig adómentes jövedelmet garantál, ami negyvenszázalékos költségátalánnyal számolva azt jelenti, hogy kétmillió forintos bevételig nem kell személyi jövedelemadót fizetni. A nyolcvanszázalékos költséghányad levonására jogosultaknál még magasabb összegű bevétel mentes az adó alól, így például az átalányadót választó fényképészeknek, fodrászoknak vagy telefonszerelőknek hatmillió forintos éves bevételig nem kell szja-t fizetniük.
Az átalányadó bárki választhatja, mindegy, hogy az egyéni vállalkozó milyen tevékenységet végez.
Csak a bevételi korlát szabályait kell betartani: az átalányadót az éves minimálbér tízszereséig lehet választani, ami 24 millió forintot jelent. A kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végzőknél a korlát magasabb: ők akkor is átalányadózhatnak, ha bevételük nem haladja meg az éves minimálbér ötvenszeresét, vagyis a 120 millió forintot. Az átalányadózás emellett a részmunkaidőben vállalkozóknak is nagyon kedvező megoldás lehet.
Ezt választhatja, aki kikerül a katából: a normál szabályok
A magas költséghányaddal működő vagy adott esetben veszteséges egyéni vállalkozók számára vélhetően ez a legjobb alternatíva, mivel itt van lehetőség a költségszámlák elszámolására, és így adott esetben nagyon kicsi, veszteség esetén nulla forint adófizetési kötelezettség keletkezik. A főállású vállalkozónak a minimálbér után itt is meg kell fizetnie a járulékokat. A mellékállásúnak csak a tényleges vállalkozói kivét után kell járulékokat fizetni.
Ezt választhatja, aki kikerül a katából: a cégek helyzete
A kata szerint jelenleg mintegy harmincezer betéti és közkereseti társaság adózik, nekik mindenképpen más adónem után kell nézniük. Választhatják a társasági adót vagy a kisvállalati adót, vagyis a kivát is. Helyzetük az egy évtizeddel ezelőttihez képest annyival könnyebb, hogy a kata bevezetésekor, 2013-ban még magasabbak voltak az adók. Így például a társasági adó felső kulcsa akkor 19 százalék volt, most kilenc százalék. A szociális hozzájárulási adó 27 százalék volt, ma 13 százalék.
A katával egy időben életre hívott kiva kulcsa jelenleg tíz százalék.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)