Mintegy háromszázhatvanezer pozíciót képtelenek betölteni a közszférában Németországban – hívja fel a figyelmet az illetékes szakszervezet elnöke. Ulrich Silberbach egy lapinterjúban azt mondta, hogy néhány éven belül ez a szám akár a duplájára is emelkedhet, hiszen éppen egy olyan korosztály megy majd nyugdíjba, akik között rengeteg a köztisztviselő.
A nyugdíjazási hullámra való tekintettel a szakszervezeti vezető azonnali lépéseket sürget, amelyekkel a szövetségi kormány mérsékelhetné a súlyos problémát.
Példaként említette a munkaidő-csökkentést és a teljesítményarányos bérezés bevezetését, emellett hosszú távú személyzeti tervezést sürget a közigazgatásban, amely figyelembe veszi a demográfiai változásokat – jelenleg ugyanis szinte senki nem követi ezeket az adatokat.
Másrészt a közszolgálatot vonzóbbá kell tenni az ösztönzőrendszerek révén – folytatta Ulrich Silberbach. Megjegyezte azt is, hogy pénzügyileg az állami szektor nyilván nem tud versenyezni a magánszektorral, a közszféra azonban különösen modern és családbarát munkáltató lehetne. A szakszervezet vezetője meglepődött a kormány prioritásain. „A szövetségi belügyminiszter a futballban az egyenlő bérezésről és az önkéntesek korai nyugdíjazásáról beszél, ahelyett, hogy végre csökkentené a szövetségi köztisztviselők heti munkaidejét és foglalkozna a közigazgatásban a hosszú távú munkahelytervezéssel” – mondta Ulrich Silberbach, aki arra utalt, hogy olyan kevésbé fontos dolgokkal foglalkozik a kormány, mint például hogy a női focisták sokmilliós fizetését a férfi focistákéhoz azonos szintre emelje, miközben az égetően sürgős intézkedéseket figyelmen kívül hagyja.
De más területen is óriási munkaerőhiánytól szenvednek Németországban, számos ágazatban jelenleg kétségbeesetten keresik a dolgozókat, a legnagyobb hiány a szociális munkások között van – derül ki a kölni székhelyű Gazdasági Intézet jelentéséből.
Hiányoznak például a pályaorientációs szakemberek, az iskolai szociális munkások, az ifjúsági, gyermek- és idősotthonokban a tanácsadók, vagyis azok a szakmunkások, akikre azért van szükség, hogy az embereknek személyes támogatást nyújtsanak a társadalmi problémák megoldásához. Összességében több mint félmillió szakmunkás kellene, néhány szakszervezet emiatt azért lobbizik, hogy a szövetségi kormány könnyítse meg és gyorsítsa fel a bevándorlók engedélyeinek kiadását, hogy velük töltsék fel a hiányzó munkahelyeket.
Hasonlóan nagy a munkaerőhiány az óvodapedagógusok körében, ahol több mint húszezer állást nem tudnak betölteni. A jelentés szerint továbbá 18 279 álláshely marad betöltetlen az idősgondozás, 16 974 az építőelektronika, továbbá 16 839 az egészségügy és ápolás területén. Emellett rengeteg vízvezeték-szerelő hiányzik, de fűtéstechnikai szakembert is alig találni az országban. Nagy a kereslet az informatikusokra, az autószerelőkre, a gépészekre és a fuvarozókra is. Utóbbiak esetében a kutatóintézet arra számít, hogy a következő években tovább súlyosbodik a helyzet, mert sokan mennek majd nyugdíjba, miközben egyre kevesebben állnának munkába fuvarozóként.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Getty Images)