– Az új szerb kormány prioritásai közé tartozik az ország új energiapolitikájának kialakítása – mondta Ana Brnabic a szerb parlament előtt, az új kabinet terveiről szólva. Az ország kevésbé van ráutalva a gázra, hiszen áramot inkább szénből és vízenergiából állít elő, ráadásul a szükséges gáz beszerzésére hároméves szerződése van Oroszországgal, ennek ellenére az ország igyekszik bővíteni kapacitásait, hogy növelje önellátását és minél több alternatívája legyen a beszerzésre.
Brnabic expozéjában elmondta, már jövőre új kapacitásokkal számolhat az ország. Befejeződik például a kostolaci hőerőmű B3-as blokkjának kiépítése, folytatódik a bulgáriai gázvezeték lefektetése, ami lehetővé teszi, hogy a görög kikötőkbe érkező LNG-ből Szerbia is vásárolhasson, valamint új vízerőművek kiépítése is várható.
A szerb kormány számára prioritás, hogy minél hamarabb megépüljön a Magyarországot és Szerbiát összekötő kőolajvezeték is
– emelte ki beszédében Ana Brnabic. Az új vezeték kiépítését október elején jelentette be Alekszandar Vucsics szerb államfő Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel való egyeztetését követően.
A vezeték fontos alternatívát jelent majd Szerbiának a kőolaj beszerzésére. Jelenleg ugyanis jórészt a Horvátországon áthaladó JANAF-vezetéken jön a nyersanyag a szerb finomítókba, az uniós szankciós politika azonban erősen veszélyezteti ezt az útvonalat. Ha megépül az új vezeték, akkor Szerbia már a Barátság kőolajvezetéken át, Magyarországon keresztül is hozzájut a kőolajhoz. A szerb elnök a bejelentés alkalmával azt mondta, a vezeték 128 kilométer hosszú lesz, Algyőt és Újvidéket köti majd össze, lefektetése pedig nagyjából két évet vesz igénybe. A beruházás becsült értéke százmillió euró.
A tervezett vezeték kapcsán Ana Brnabic a parlamentben azt mondta, nem szabad megengedni, hogy bizonyos energiaforrások beszerzésében egyetlen útvonalra vagy egy partnerre korlátozódjanak az ország lehetőségei. – Különösen igaz ez most, amikor a felek az energetikai kérdéseket politikai célokra használják fel – fogalmazott a politikus.
Szerbia a következő években az új energetikai politika megvalósítására 12 milliárd eurót fordít, és igyekszik majd a zöldmegoldásoknak is minél nagyobb teret biztosítani – hangzott el a kormányt alakító politikus expozéjában.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)