Több száz kérő jelentkezett a fővárosi bérlakásokért
A napokban lesz egy éve, hogy az Országgyűlés megszavazta az Alkotmánybíróság által kifogásolt részeken is pontosított lakástörvény-módosítást. A Vg utánajárt, hogy hol tart az értékesítési folyamat, hány bérlőből lett időközben tulajdonos.
Forrás: Vg.hu2022. 11. 03. 13:25
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A tavalyi jogszabály-módosítás az eredeti számítások szerint mintegy
másfél ezer, többségében a budai Várban, kisebb részt az Andrássy úton található állami és önkormányzati bérlakást érinthet, amelyeket a módosítás révén megvásárolhatóvá tett az Országgyűlés.
A többségében a budai várban, kisebb részben az Andrássy úton, illetve az I. kerület váron kívüli részén, a világörökségi területen és annak felvezető zónájában található bérlakások állami és önkormányzati tulajdonú ingatlanok.
A Vg információi szerint befejezett tranzakcióra még sehol sem került sor, a folyamatban lévők száma is igen szerény, de már legalább vannak konkrét döntések.
Kilencven állami bérlakást adnak el
A Magyar Állam tulajdonában és az MNV Zrt. közvetlen kezelésében álló ingatlanok közül 146, bérleti szerződés útján hasznosított lakást érintenek a lakástörvény 2021. november 18-án hatályba lépett rendelkezései – tájékoztatta a Vg-t az MNV sajtóosztálya.
Az érintettek közül október elejéig 96 bérlő nyújtott be a forgalmi érték és vételár megállapítására vonatkozó kérelmet, ezek közül hatot a lakástörvényben nevesített kizáró feltételekkel való érintettség miatt elutasítottak.
A beérkezett kérelmek feldolgozása az MNV Zrt.-nél folyamatos, a forgalmi érték megállapítására a társaság független értékbecslő szakértőt bízott meg minden befogadott – tehát nem elutasított – kérelem esetén.
Azonban még egyetlen esetben sem ment végbe a vételi jog gyakorlására vonatkozó folyamat az állami bérlakások körében, a kérelmek feldolgozása és a vételi kérelmek kormányhivatali elbírálása folyamatban van. Az eladásokból várható bevétel a központi költségvetésbe kerül – tudtuk meg.
Terézvárosban félszáz bérlőből lehet tulajdonos
Előrehaladottabb állapotban vannak a bérlakás-értékesítések Terézvárosban. A VI. kerületben tizenkét műemlék épületben 52 önkormányzati bérlakás megvásárlását teszi lehetővé a törvénymódosítás, ezek közül 51 bérleti szerződése 25 éven túli jogviszonyt tükröz – közölte érdeklődésünkre Pleszel András, a Terézvárosi Vagyonkezelő Nonprofit Zrt. vezérigazgató-helyettese.
Mindeddig három épületből 19 ingatlan bérlője jelezte, hogy élni kíván a számára nemrég megnyílt vételi lehetőséggel, négy tranzakció folyamatban van, de ezek egyike sem zárult le.
A már rendelkezésre álló két ingatlanszakértői vélemény alapján a VI. kerületben folyamatban lévő tranzakciók 40–43,2 millió forint, négyzetméterre vetítve 727,3 ezer, illetve 771,4 ezer forintos fajlagos forgalmi értéket takarnak. Az egyösszegű vásárlásokkal számolva a kedvezményes vételár az esetükben 5,7 millió, valamint 6,2 millió forint, azaz 103,6 ezer és 110 ezer forintos négyzetméteráron jöhet létre a tulajdonszerzés.
Összegző becslés nem készült a vételi lehetőséggel érintett lakásokra vonatkozóan arról, hogy a kerület mekkora bevételhez juthat azok eladásából. A helyi képviselő-testület döntése alapján az ingatlanértékesítésekből származó bevételt az önkormányzati ingatlanvagyon gyarapítására használják fel.
A legtöbb ingatlan eladására az I. kerületet kötelezi a törvény
A legtöbb bérlakás az I. kerületi önkormányzat területén lett megvásárolható, az ott található 1400 ingatlan közül az előzetes hírek szerint 1100 érintett a törvénymódosításban, az önkormányzat előzetes felmérése szerint azonban 859.
A helyi képviselő-testület az október 20-ai ülésén jutott el az első három – Fő utcai – lakás eladására vonatkozó előterjesztés elfogadásáig. Ennek alapján egy 1988 óta bérelt 43 négyzetméteres ingatlant a 40,3 millió forintos forgalmi értékkel szemben a törvényi kedvezmények alapján 4,53 millió forintért vásárolhatnak meg a bérlői. Két másik, ugyanabban a Fő utcai épületben lévő ingatlant, amelyek bérleti jogához egyaránt 2008-ban, csereszerződéssel jutottak a bérlők, ugyancsak kedvezményes áron, az egyiket 55,6 millió forint helyett 24,2 millióért, a másikat a 112,9 milliós forgalmi értékkel szemben 49,1 millióért vásárolhat meg a bérlője.
Az I. kerületben 110 lakóépület társasházzá alakításának előkészítése zajlik hetek, hónapok óta. Mint azt a Vg érdeklődésére és a kerületi honlapon a helyi lakosságnak is jelezte a budavári önkormányzat,
a hosszú évtizedek óta rendezetlen használati viszonyok jelentősen lassítják a folyamatot.
Hosszadalmas az előzetes földhivatali adatszolgáltatás, a műszaki dokumentáció földhivatali záradékolása, majd a társasház-alapítás földhivatali átvezetése. A helyszíni felmérést lassítja, amikor a vállalkozó a kiértesített időpontban egy-egy lakásba vagy helyiségbe nem tud bejutni, mert a bérlő a jelzett időpontban nem tartózkodik otthon. Az eredményes társasház-alapításhoz pedig az összes lakásba és helyiségbe be kell jutni – érzékeltették a több oldalról tapasztalható akadályokat.
Hetvenezerből lett másfél ezer
Mint emlékezetes, óriási visszhangot keltett tavaly májusban az a törvénymódosító javaslat, amelyet Böröcz László országgyűlési képviselő, egykori Fidesz-frakcióvezető-helyettes nyújtott be eredetileg az összes, legalább 70 ezer önkormányzati és állami bérlakás eladását indítványozva, a bérleti jog időtartamával emelkedő mértékű kedvezményekkel. Ebből a nagy volumenű javaslatból lett – nyilván nem függetlenül a vagyonvesztéssel érintett önkormányzatok tiltakozása nyomán – egy jóval szerényebb, a lakásprivatizációból hajdan kizárt műemléki védettségű ingatlanok bérlőire korlátozódó lehetőség. A törvénymódosítást kezdeményező képviselő az idei országgyűlési választásokon nem jutott be a parlamentbe.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.