– A kilenc éve tartó folyamatos és meredek áremelkedés után 2022 harmadik negyedévében megérkezett az a korrekció, amit már 2020 óta várunk – összegezte az elmúlt évet Valkó Dávid vezető elemző az OTP Ingatlanpont és OTP Pénzügyi Pont évindító háttérbeszélgetésén. Hozzátette: „ugyanakkor a visszaesések általában rövidebb ideig tartanak, és az áresés is csekélyebb, mint amekkora az azt megelőző emelkedés volt”. A háttérről elmondta, hogy mindig a makrogazdasági folyamatok indítanak el változást az ingatlanpiacon, 2021-ben emelkedett az infláció és a hitelkamatok, ez hatott a forgalomra, ehhez jöttek hozzá a tavalyi események. Egy-két negyedév késéssel a lakásárak is esni kezdtek.
A statisztikai hivatal adatai szerint tavaly az első kilenc hónapban öt százalékkal csökkent a tranzakciószám, nőtt ugyanakkor a befektetési céllal vásárlók aránya. Budapesten ez ötven százalék is lehet, vidéken nagyjából ez az arány egyharmados.
Drágulás után visszaesés
Az előzetesen elérhető adatok alapján éves szinten 2022-ben 10–15 százalékos forgalmi visszaesés valószínűsíthető (összesen 140 ezer tranzakció), amit az idén további csökkenés követhet (kicsivel százezer feletti adásvétellel), ugyanakkor megvan rá az esély, hogy 2023 legyen a „mélypont”.
– A decemberben kiadott OTP ingatlantérkép néhány érdekességet is mutatott – emelte ki Valkó Dávid. Megyei szinten harminc százalék feletti drágulást mértek Csongrád-Csanádban, Baranyában és Komárom-Esztergom vármegyében (utóbbinál a beruházások, valamint az autópályák, illetve a főváros közelsége miatt). A székhelyek közül Veszprém, Eger, Pécs drágult leginkább, Budapesten a XXII. és a XI. kerületben nőttek legjobban az árak.
Budapest teljes egészére vetítve a főváros átlag négyzetméterára 812 ezer forint, míg Somogy vármegyében 578 ezer, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopronban 530-540 ezer forint. A városok közül a legdrágábbak között találjuk Veszprémet, megelőzve Debrecent, a sorban utánuk Győr és Székesfehérvár következik. Budapesten az V. kerület a legdrágább 1,1 millió feletti négyzetméterárral, de a XI. kerület is átlépte már az egymillió forintos átlagot.
Valkó Dávid szólt arról is, hogy noha a Zöld Otthon Program pörgette a piacot, Budapesten 5900 új társasházi lakást adtak el tavaly, ami 2021-hez képest harmincszázalékos csökkenés. Emlékeztetett egyúttal a meghosszabbított ötszázalékos lakásáfa lehetőségére is azon ingatlanok esetében, amelyek 2024 vége előtt kapnak építési engedélyt.