Több hónapos lassulás után szeptemberben megállt a drágulás az országos albérletpiacon, havi szinten ugyanis stagnáltak az albérleti díjak – derül ki a KSH–Ingatlan.com lakbérindexéhez készült elemzésből.
Számítani lehetett a havi szintű drágulás megtorpanására a korábbi adatokból, július óta ugyanis egyre kisebb ütemű emelkedést mutatott a lakbérindex. Ez több tényezővel is magyarázható: például a megélhetési kiadások növekedésével és a rezsiszabályok változásával. Az ingatlanpiaci lassulás már az eladó lakások és házak esetében is megfigyelhető volt, mert szeptember eleje óta ezeknek az ára sem nőtt
– magyarázta a friss adatokat Balogh László, a hirdetési oldal vezető gazdasági szakértője.
Éves összevetésben ugyanakkor még mindig jelentős, 20 százalék feletti drágulás látható az albérletpiacon: országosan 22 százalékkal, Budapesten 24 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak tavaly szeptemberhez képest. Balogh László azonban rámutatott, hogy
az inflációt is figyelembe véve az albérletárak bőven elmaradnak a korábbi csúcsoktól.
Reálértéken számolva 2020 januárjában – a Covid-járvány előtt – voltak a csúcson, akkor 31 százalékkal haladták meg a 2015-ös szintet. Idén szeptemberre 20 százalékra csökkent ez a különbözet.
Az Ingatlan.com friss adatai szerint októberre nőtt a kiadásra meghirdetett lakások száma mind a fővárosban, mind a megyeszékhelyeken. A hirdetések szerint a fővárosban az átlagos bérleti díj 200 ezer forint és továbbra is az V. kerület a legdrágább városrész, ahol jellemzően 300 ezer forintot kell fizetni a lakásokért egy hónapra.
A megyeszékhelyek közül Békéscsaba átlagosan 90 ezer forintos havi díjjal a legolcsóbb, Veszprém és Debrecen 150-150 ezer forinttal pedig a legdrágább.