„Múlt héten Amerika bejelentette, hogy csak akkor hajlandó olajat vásárolni Szaúd-Arábiától, ha az csökkenti az árat. Erre válaszul a szaúdiak közölték, hogy visszafogják kitermelésüket. Az eredmény: fokozódó konfliktus és emelkedő világpiaci árak” – hívta fel a figyelmet a fejleményekre a közösségi oldalán Hortay Olivér.
A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: egyre hűvösebb a viszony az Egyesült Államok és az olajnagyhatalmakat tömörítő OPEC között. A feszültség körülbelül egy éve, Amerika Oroszország elleni olajembargójával kezdődött. Az Egyesült Államok akkor azt várta, hogy rá tudja majd venni az OPEC-országokat, hogy növeljék a kitermelésüket, pótolják a nyugati piacról kieső orosz olajat, és ezzel tartsanak ellen a szankció okozta áremelkedésnek.
Amerika azonban túlbecsülte befolyását. Joe Biden elnök hiába látogatta végig személyesen az olajnagyhatalmakat – köztük azt a szaúdi koronaherceget, akit korábban az amerikai adminisztráció gyilkossággal vádolt –, az OPEC nem állt kötélnek, sőt tavaly ősszel a kitermelés csökkentéséről döntött. Az Egyesült Államok akkor azzal vádolta az OPEC-et, hogy a döntéssel Oroszország mellé áll.
Az alacsonyan tartott kínálat tudniillik nemcsak az OPEC nyereségét repítette történelmi csúcsra, de lehetővé tette, hogy Oroszország a szankciók ellenére is növelje olajexport-bevételét.