Óriási segítség az ingyenes öntözés

Jelentős összeget takaríthatnak meg a gazdálkodók azáltal, hogy a kormány az idén ingyenesen biztosítja az öntözővizet a mezőgazdasági termelőknek. A Vg.hu-nak nyilatkozó ágazati szakértők szerint az energiaköltségek emelkedése ­miatt az ország egyes részein a múlt évi szinthez képest tízszeres vízdíjat kellett volna kifizetniük a termelőknek. Az ingyenessé tett öntözővíz ráadásul a versenyfeltételeket is kiegyenlíti az ország különböző pontjain gazdálkodó termelők között.

2023. 04. 27. 5:40
20200423 MN Hajdú-Bihar Megye mezőgazdaság illusztráció Magyar Nemzet fotó:Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy terhet vett le a kormány a gazdák válláról azzal, hogy átvállalta a vízszolgáltatási díjat – írta a Vg.hu. A kabinet szándékáról a múlt heti Kormányinfón számolt be Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatása szerint a kormány mérsékelni kívánja a gazdák tavalyi aszályból származó kárát, ezért döntött a kabinet arról, hogy idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés.

A lapnak nyilatkozó ágazati szakemberek szerint az ingyenes öntözés lehetőségének megteremtése rendkívül fontos döntés volt, hiszen a termelők költségei minden egyéb szinten megemelkedtek. A szóban forgó kedvezmény a felszíni vizek felhasználására vonatkozik, vagyis azokat a termelőket érinti, akik nem fúrt kutak, hanem valamely folyóból vagy csatornából kapják az öntözéshez szükséges vizet. 

Ledó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldségtermesztési alosztályának vezetője szerint bár a rendelet egyelőre nem ismert, a gazdák piaci előnyét javíthatja az ingyenes öntözővíz, ráadásul a versenyt is kiegyenlítettebbé teszi az ország egyes pontjain gazdálkodók között. A víznek ugyanis nincs egységes ára hazánkban, az egyes vízszolgáltatók díjszabása rá­adásul attól is függ, hogy milyen módon tudják eljuttatni a parcellákra a vizet. 

A szerencsésebb gazdálkodók jóval kevesebbet fizetnek egy köbméter vízért, mint azok, akikhez hosszabb úton, több átemeléssel tudja eljuttatni a vizet a szolgáltató. Ledó Ferenc szerint ha a rendelet erre is vonatkozik majd, az komoly segítséget jelent a termelőknek. 

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) maximálisan támogatja az intézkedést, hiszen nagy terhet vesz le a gazdálkodók válláról egy olyan időszakban, amikor a gabonapiaci krízis miatt nehéz helyzetben vannak a termelők. Cseh Tibor, a Magosz főtitkára jelezte: ha nem lépett volna időben a kormány, az energiaköltségek emelkedése miatt az idén olyan mértékben nőtt volna meg a vízszolgáltatási díj az ország egyes ré­szein, amelyet nem lehetett volna kigazdálkodni. 

Példaként Békés és Csongrád vármegyét említette a szakember, ahol szivattyús átemeléssel tudja a szolgáltató biztosítani a parcellák öntözéséhez szükséges vizet. Ezekben a régiókban a múlt évi díj tízszeresét kellett volna fizetniük a gazdálkodóknak. Ráadásul épp ezek azok a megyék, ahol tavaly a legnagyobb kárt okozta az aszály. 

A szakember jelezte: az állam a vízszolgáltatási alapdíj ötven százalékát eddig is átvállalta a termelőktől, az idén azonban sem alapdíjat, sem a változó vízdíjat nem kell kifizetniük a termelőknek. A vízkészleti járuléknak pedig olyan magas a határa – négyszázezer köbméter –, amennyit nem használnak el a gazdák, így ezen járulék alól is mentesülnek.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.