A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított áprilisi értéke 61,9 pontra nőtt a márciusi 55,3-ról, a válaszadók az előző hónaphoz képest kedvező bővülési folyamatokról számoltak be – ismertette legfrissebb havi felmérésének eredményét kedden a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A korábbi április havi értékekkel összevetve az idei érték magasabb, mint a hosszú távú áprilisi értékeinek 52,2 pontos átlaga, és meghaladja az előző három év áprilisi értékeinek 56,1 pontos átlagát is.
A felmérésben vizsgált részindexek közül bár nem mindegyik mutat bővülést, az indexek mind emelkedtek áprilisban. A változások mértéke egy esetben meghaladta a tíz százalékpontot is, a most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a legmagasabb áprilisi érték – írták.
Az új rendelések mennyisége tartja erős bővülését, ezúttal az indexérték 8,6 százalékponttal nőtt, és továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz képest. Mint jelezték, 1995 óta ez a legmagasabb áprilisi érték.
A termelésimennyiség-index szintén bővülést jelez, az e havi indexérték 10,3 százalékponttal magasabb az előzőnél. 1995 óta ennél a részindexnél is ez a legmagasabb áprilisi érték – közölték.
A foglalkoztatás 50 pont felett maradt, értéke 2,5 százalékponttal emelkedett márciust követően.
A szállítási átfutási idő értéke ezzel szemben tartósan 50 pont alatt maradt, ám ezúttal 2,6 százalékponttal emelkedett az index, amivel 30,0 pont feletti értéken áll. Az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 pont alatt mozog. Az eddigi áprilisi értékeket vizsgálva az idei a harmadik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A vásárolt készletek index minimálisan, 0,1 százalékponttal nőtt a hónapban, értéke 50,0 pont felett tartós fellendülést mutat. A havi indexérték a második legmagasabb áprilisi érték 1995 óta.
A külpiaci mutatók továbbra is bővülésről tanúskodnak. Az import indexe 2,8 százalékponttal, az exporté 1,9 százalékponttal nőtt áprilisban. A beszerzési árak emelkedése tartós, a 8,1 százalékpontos emelkedés az áremelkedés gyorsulását jelzi. A beszerzésimennyiség-index 4,5 ponttal nőtt. A késztermékkészletek indexe 7,8 százalékponttal emelkedett ebben a hónapban – közölte az MLBKT.
Borítókép: A most mért, szezonálisan kiigazított BMI indexérték a legmagasabb áprilisi érték (Fotó: Szabad Föld/Németh András Péter)