Mivel mindenre lehet többet és persze duplaannyit költeni, így érdemes rögzíteni: Budapesten bármely lakhatási megoldással (észszerű kompromisszumokkal) havonta minimum 100–150 ezer forint kiadással kell számolnia egy egyetemistának vagy a családjának. Ezzel persze nincs vége a havi kiadásoknak, hiszen a háztartást személyre is kell szabni (teljesen mindegy, hogy egyedül vagy többedmagával él az hallgató). A takarítószerekre, mosó- és mosogatószerekre egy háztartásban havonta minimum (legolcsóbban WC-papírral együtt) 15 ezer forintot kell költeni. Ezt el lehet osztani, ha többen laknak együtt, de a tisztálkodási és piperecikkek esetében ez már kevésbé lehetséges. Így itt egy főre a legolcsóbb termékeket figyelembe véve havonta (takarékos felhasználás mellett) minimum 6000 forintot kell számolni. Ebben benne van például a tusfürdő, a sampon, a fogkrém, az illatszer, a testápoló vagy más krém. Idetartoznak az eldobható eszközök is, így a (női, férfi) borotva. Ezt és a lakástisztaságot biztosító szerek árát figyelembe véve egy főre a kemikáliák (és tényleg csak a legszükségesebbek) havi 11 ezer forint kiadást jelentenek – hangsúlyozottan egy főre számolva.
A legdrágább az étkezés és a szórakozás
Az étel-ital beszerzése már nagyobb költségekkel jár. Az egyetemisták életvitelükből és persze a pénztárcájuk vékonysága miatt igyekeznek minél olcsóbban megúszni a heti tápanyagbevitelt, így ezeket a kiadásokat a legnehezebb számolni.
Egy fő napi átlagos igénye minimum 2000 kalória, bár ahhoz, hogy megfelelően tudjon valaki huszonévesen teljesíteni, néha ennél is többre van szüksége. Egy kiegyensúlyozott táplálkozást követő háztartás forintosított kalóriaigénye egy főre kalóriánként 1,5-2 forintból kihozható (megfelelő rost-, szénhidrát-, zsír- és fehérjebevitellel), de ez nagyon komoly tervezést, tudást és persze odafigyelést igényel. Ezekből a számításokból az derül ki, hogy egy kiegyensúlyozott táplálkozást követve három-négy ezer forint napi kiadással megúszható az élelmiszer, ám hozzá kell tenni, hogy nem csak egyetemista, átlagos munkavállaló sem költ naponta ennyit a táplálkozására. Kompromisszumokkal, akciós feldolgozott élelmiszerekkel és némi koplalással ez a napi kiadás a mi számításaink szerint a felére csökkenthető – hangsúlyozottan kompromisszumokkal és az már nem minősül egészséges táplálkoznak. Hozzá kell tenni, hogy az egyetemisták hétfőtől péntekig, jó esetben csütörtökig kell számoljanak, a hét végét a családdal töltik, ahol a tápanyagdeficitüket pótolják, tehát a napi és ebből fakadóan a havi étkezési kiadásuk valóban megúszható átlagosan 36 ezer forintból, de nagy lemondások árán. Ha nincs családi segítség, akkor bizony ez az összeg a másfélszeresére ugorhat.
Utolsó komolyabb kiadás a szórakozás. Egy átlagos egyetemista hetente legalább kétszer „szocializálódik” és fogyaszt különböző italokat (nem feltétlenül alkoholt, lehet az tea vagy cukros, koffeines ital). Mindent összevetve egy esti szórakozást nemigen lehet négyezer forintnál kisebb összegből megoldani, és a napközbeni szocializáció, kávézóban való beszélgetés sem olcsóbb, mint egy ezres. Heti két esti szórakozással és heti két kávézóba járással számolva a lazítás ára havonta akár 40 ezer forintra is rúghat.
Mindent összeszámolva: lakhatással, háztartás fenntartással, tisztálkodással, étkezéssel és szórakozással egy egyetemista a fővárosban havonta 187–237 ezer forintból tud megélni.