Tovább mélyül a német költségvetési válság, miután a pénzügyminisztérium az alkotmánybíróság múlt heti döntésére válaszul rendkívüli kiadási stopot rendelt el, gyakorlatilag mozgástér nélkül hagyva Olaf Scholz német kancellár kormányát – írta a Bloomberg nyomán a Világgazdaság.
Az alkotmánybírák múlt hét szerdán hoztak döntést arról, hogy a világjárvány elleni küzdelemre elkülönített, fel nem használt adósságengedélyeket a kormány nem csoportosíthatja át egy olyan éghajlatvédelmi alapba, amely a nagyvállalatok zöldprojektjeit finanszírozná.
A német költségvetési zárlat a teljes Scholz-programot romba döntheti – összegez a lap, majd megemlíti, Robert Habeck gazdasági miniszter szerint az ítélet valószínűleg más ilyen speciális alapokat is érinthet, például a magas energiaárak mellett bevezetett tehermentesítési csomag is, amely a háztartásokat és a vállalatokat segítette volna a növekvő kiadásokkal szemben.
Németországnak 29 költségvetésen kívüli alapja van, mintegy 870 milliárd euró értékben – ebből egyedül a katonai kiadások 100 milliárd eurója van biztonságban, ez ugyanis az alkotmányban is szerepel.
A kormánynak a héten kell véglegesítenie a jövő évi szövetségi költségvetést, ám a bírósági döntés miatt most sürgősen külső szakembereket kellett behívniuk.