Fontos, hogy Magyarország a zöldátállás éllovasa legyen, ezt ugyanakkor reális módon kell megvalósítani – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán pénteken.
Steiner Attila alapelvként emelte ki az energiaszuverenitás erősítését. Ehhez hozzájárulnak a helyben megtermelhető zöldenergia-források, de még nem lehet kizárólag ezekre támaszkodni, mert ehhez olyan átalakítások szükségesek, amelyek rövid távon nem megfizethetők – hangsúlyozta.
Az államtitkár közölte: szeretnék növelni azt a 15-18 százalékos arányt, amit a napenergia jelenleg képvisel a hazai villamosenergia-mixben, de emellett más energiaforrásokra is szükség van. Az atomenergia és a napenergia kettősére szeretnének támaszkodni
– emelte ki.
Felidézte, hogy Magyarországon idén januárban mérték a mindenkori legmagasabb, 7441 megawattos áramfogyasztást. A hazai napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye már meghaladja az 5600 megawattot, a paksi atomerőmű pedig kétezer megawattos.
Amikor süt a nap és az atomerőmű is működik, teljesen el lehet látni az országot szén-dioxid-kibocsátástól mentes technológiákkal
– hívta fel a figyelmet.
Hozzátette ugyanakkor: a fő kihívást az jelenti, hogy az idő hetven-nyolcvan százalékában nem vagy nem erősen süt a nap, de akkor is kell energiát előállítani, ezért nagyon fontos az atomerőmű.
Steiner Attila ismertette, hogy már több mint 255 ezer háztartásnál vannak napelemek, illetve a 2010 után épült ingatlanok negyedénél telepítettek napelemeket.
Ipari és lakossági szinten is szükség van ugyanakkor a megtermelt zöldenergia tárolási lehetőségének biztosítására. Ezért indították el januárban a Napenergia plusz programot, ami a tárolót is tartalmazó háztartási napelemes rendszerek telepítését segíti – idézte fel.
Vannak olyan technológiák, amelyek ipari méretekben is lehetővé teszik a villamos energia tárolását, az ipari tárolók telepítését 62 milliárd forint keretösszegű programmal ösztönzik – jelezte. Hozzátette, hogy vizsgálják más technológiák felhasználásának lehetőségét is.
A megújuló energia területén folyamatos bővüléssel kalkulálnak, de nagyon fontos az atomenergia szerepének erősítése is, mert a növekvő lakossági és ipari energiaigényt tiszta energiaforrásokból kell kielégíteni – hangsúlyozta az EM államtitkára.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kurucz Árpád)