Az átlagember számára roppant bonyolult lesz megfelelően előkészíteni a vissza nem térítendő és kamattámogatásos formában elérhető támogatásra szánt pályázati terveket – írja a Világgazdaság szakmai körökre hivatkozva.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy a piaci szereplők rohamra számítanak a július elsejétől beadható, energiahatékonyság javítását célzó otthonfelújítási program kapcsán.
Másrészt azt is hangsúlyozzák, hogy a visszaélések és kóklerek kiszűrése, valamint a közpénzek hatékony felhasználása érdekében számos kritériummal ellátott pályázati felhívás alapos előkészítéséhez szakértő tervező-kivitelezővel kell kezdettől együttműködni.
Itt jön képbe a HEM, azaz a háztartási energiamegtakarítás mennyisége, aminek értéke van, és ennek a megtakarítási mennyiségnek a megszerzésében az energiaszolgáltatók érdekeltek. A HEM jelentőségére a szakértői kör fogja felhívni a figyelmet.
„Nagyon fontos a körültekintő felkészülés, hogy az első pillanattól csatolják be a tervező-kivitelezőt, akitől ajánlatot szeretnének kérni a pályázók, mert a harmincszázalékos energiamegtakarítás könnyen elérhető, és az ahhoz szükséges építőanyagok és kivitelezői kapacitás is rendelkezésre áll” – mondta a Világgazdaságnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.
Kiemelte: az ötvenszázalékos energiamegtakarítás is elérhető 4-5 millió forintos önerővel, vagyis akinek lehetősége van ennyi pénzt hozzátenni a támogatáshoz, már érdemes teljes körű felújításra ajánlatot kérnie.
Habár a 108 milliárd forintos keret soknak tűnik, ám 2,2 millió olyan lakóingatlan van Magyarországon, amelyik akár pályázhatna is ebben a rendszerben, ezért fontos, hogy a pályázat sikeres legyen, és egy programsorozat első lépcsőjévé váljon.
Az ÉVOSZ elnökének várakozásai szerint akár harmincezer otthon korszerűsítéséhez is hozzájárulhat a támogatás, ami a várható önerővel együtt mintegy 200 milliárd forintos feladatot generál mikro- és kisvállalkozói körben.
A forrás gyorsan elfogy majd, de a fűtési szezonig elég sok energiamegtakarítást célzó felújítás el is készülhet még.
A hazai gyártású, egyszerű környezeti minősítéssel rendelkező anyagokra az ÉMI új felületén lehet rákeresni.
A feladatra regisztrált vállalkozásokat helyzetbe hozó program alaphelyzetben utófinanszírozású, ugyanakkor 75 százalékos nagyságrendben ad lehetőséget támogatáshoz jutni, amennyiben regisztrált kivitelezővel történik a felújítás. Ez versenytisztaság szempontjából fontos, hogy a kókler vállalkozások ne tudjanak labdába rúgni – tudtuk meg.
Ebben a programban a többlakásos társasházak nem tudnak pályázni, pedig abban a körben úgyszintén energiafaló lakóépületek vannak – különösen igaz ez Budapestre.
Az ÉVOSZ álláspontja szerint a továbblépéshez a társasházi törvény módosítása szükséges a felújítási alapképzés minimumának kötelező bevezetésével.
A társasházak kellő önerejének biztosítását, az energiahatékonysági felújításokhoz szükséges induló pénzügyi alap és a kedvezményes hitelekhez már most is szükséges, legalább két éve megnyitott és töltődő felújítási alap működtetését kötelezővé tenni elsőként az új építésű házakban lehetne.
További lépés a régebbi építésű társasházi kör lenne, mert – amint azt Koji László hangsúlyozta – a tulajdon nem csak jog, hanem kötelez is.
A magántulajdonú lakóingatlanok osztatlan közös tulajdoni hányadai, a lépcsőházak, a kazánok, a közös vezetékrendszerek kapcsán szorgalmazza az építőipari szakmai szövetség a kötelező felújítási alapképzés minimumának bevezetését.