Várható, hogy a júliusi áramszámlája igencsak megemelkedik annak, akinek legalább egy ventilátora vagy klímaberendezése van, hiszen egész biztos, hogy folyamatosan járatta azokat a szaharai éjszakákkal váltakozó trópusi hőségben ezekben a napokban – írja a Világgazdaság.
Az éves rekord még áll
Hétfőn, azaz július 15-én a 19.45 és 20.00 óra közötti időszakban 6951 megawatt (MW) volt a rendszerterhelés nyári csúcsértéke, majd július 16-án kedden ugyanekkor, azaz 19.45 és 20.00 óra között újabb nyári rekordszintet, 7036 megawattot (MW) ért el a hazai áramfogyasztás. A korábbi legmagasabb nyári rendszerterhelési értéket 2021. június 24-én regisztrálta a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir).
Július 17-én, szerdán már érezhetően kisebb volt a hőség az esti órákban, mint az előző két napban, ennek megfelelően el is maradt a Mavir újabb közleménye az áramfogyasztás rekordjáról, nem született újabb csúcs ekkor már – tájékoztatta a Világgazdaságot a cég kommunikációs osztálya.
A légkondicionálók forgalma minden kánikulát követően szemmel láthatóan megnő, az épületek homlokzatán egyre több helyen tűnnek fel a kültéri egységek, amelyeken keresztül a kondenzvíz és a forró levegő távozik, vagyis miközben az épületeket hűtjük, a kinti levegőt fűtjük.
Országos hiány ventilátorokból
Az elmúlt napokban kiürültek a műszaki áruházak ventilátoros polcai, az asztali és az állványos készülékekből egyaránt országos hiány lett.
Az áramfogyasztó hűtőberendezéseket folyamatosan vásárolja a lakosság, vagyis minden egyes hőhullám további rendszer terheléssel jár emiatt is.
A hazai áramfogyasztásban a mindenkori éves csúcs azonban nem nyárra esik, hanem a téli időszakra. A legfiatalabb rekord pedig szintén idei, és jócskán meghaladja az új nyári plafonértéket, az éppen csak meghaladott 7000 megawattos fogyasztást. A mindenkori éves csúcsfogyasztás 7441 megawattal 2024. január 22-én született meg – olvasható a csúcsfogyasztásról kiadott közleményekben.